Zımpara Nasıl Yapılır? Ahşap Bahçe Mobilyalarını Zımparalamak

Zımpara Nasıl Yapılır?

Zımpara Nasıl Yapılır? Ahşap Bahçe Mobilyalarını Zımparalamak

Zımpara Nasıl Yapılır

Yıllar boyunca dışarıda durmuş bahçe mobilyalarını hayata döndürmek kulağa ilk seferinde zorlu bir mücadele gibi gelebilir, ancak gerçekte hem oldukça kolay hem de tatmin edici bir iştir. Kimi zaman bahçede keyifli yemeklerin yendiği bir masa, kimi zaman da ahşap bir şezlongu veya sandalyeyi yenilemek isteyebilirsiniz.

Zımpara Nasıl Yapılır?: Önce temizlik

Uzun süreler boyunca dışarıda kalmış, rüzgar ve yağmur ile mücadele etmiş bir mobilya zımpara işleminden önce iyi bir temizliği hak eder. Ilık su ve bulaşık sabunu (ya da arap sabunu) yardımı ile mobilyanızı öncelikle bir güzel yıkayın ve bir sonraki aşamaya geçmeden önce iyice kuruması için 2-3 saat bekleyin.
Her ne kadar rüzgar sayesinde mobilyanızdaki boya ve cila incelmiş bile olsa öncelikle ondan da kurtulmamız gerekir. Mobilyanıza az miktarlarda süreceğiniz terebentin, cilanın yumuşamasını sağlayacaktır. Küçük metal bir kazıma spatulası ile boya ve cilayı zımpara öncesi olabildiğince kazıyın ve işlem bittiğinde tekrar nemli bir bez ile silin.

Zımpara Nasıl Yapılır

 

Zımpara Nasıl Yapılır?: Kaç numara zımpara kağıdı

Zımpara kağıtlarında yer alan 80, 40, 200 gibi rakamlar yüzey başına düşen tanecik miktarını belirtmektedir aslında. Rakam büyüdükçe yüzey başına düşen tanecik miktarı artacak ve ince işler yapabilmenize yarayacakken, rakam azaldıkça kaba işler için kullanabileceğiniz zımpara kağıtları elde edeceksiniz. Listelemek gerekirse;
100’den az olan zımparalar “Kaba Zımpara”, 100 – 150 arası “Orta Zımpara”, 150 üstü zımpara kağıtları ise “İnce Zımpara” olarak tanımlanır. Örneğin 220 zımpara kağıdı ahşaba ince, yumuşak bir son dokunuş yapmak için kullanılır.

Zımpara Nasıl Yapılır?: Hangi zımpara makinesi?

Eğer antika bir mobilya veya oldukça narin bir ahşap tasarımla uğraşmıyorsanız, elektrikli bir zımpara makinesi işinizi hızlı ve kolayca bitirmenizi sağlayacaktır. Pek çok farklı tip ve türde zımpara makinesi olmakla beraber temelde 3 başlıkta toplayabiliriz.. “Tank Zımpara”, “Titreşimli Zımpara” ve“Dairesel Zımpara”.

Zımpara Nasıl Yapılır

Tank Zımpara; geniş, düz ve gerçekten zorlu yüzeylerde tercih edilen bir zımpara makinesidir. Yüksek hızlı, güçlü bir tank zımparanın üstesinden gelemeyeceği zımpara işi yok denilebilir. Bu tarz makinelerde kemer şeklinde, sürekliliği olan zımpara kağıtları kullanılır. Tank zımparalar aynı zamanda ahşap üzerindeki eski boya ve cilaları kaldırırken de en iyi alternatiftir. En büyük handikapları kontrol etmenin zorluğu, çoğu zaman gücünün gerektirdiği yoğunlukta işleri evde yapmanız gerekmemesi ve ince işçiliklerde verimlilik sağlayamaması.

Zımpara Nasıl Yapılır

Titreşimli Zımparalar; hafif, kontrol etmesi kolay ve görece sessiz çalışabilen makinelerdir. Bu tarz zımpara makineleriyle ahşaba fiziki zarar vermek kolay değildir, fakat bunun yanında görece olarak uysal olmaları özellikle ağır işlerde sizi yarı yolda bırakmasına sebep olabilir. Genellikle orta veya ince zımpara işlerinde, keskin köşelerin yumuşatılmasında, basit ev işlerinde veya artık iyice kurumuş verniklerin sökümü gibi işlerde kullanılır.

Zımpara Nasıl Yapılır

Dairesel Zımparalar; titreşimli zımparalar ile karıştırmak oldukça kolaydır, tasarım ve kullanış amacı olarak çok benzerdirler. En büyük fark yuvarlak daire şeklinde zımpara kağıdı kullanmalarıdır. Zaten asıl farkı da bu yaratmaktadır. Titreşimli zımparalar gibi yörüngesel hareketlere ek olarak dairesel hareketler de yapabilen bu makineler ile oldukça yumuşak bir zımpara yüzeyi elde etmek mümkündür. Hareketlerin dairesel olması aynı zamanda titreşimli makinelerin kimi zaman arkalarında bırakabildiği zımpara izi ihtimalini de ortadan kaldırır. Dairesel zımpara makineleri en az tank zımpara makineleri kadar güçlü olmakla beraber, kontrol edilmesi titreşimli zımpara makineleri kadar kolay değildir.

Zımpara Nasıl Yapılır?: Nelere dikkat etmeli?

Zımpara işlemine mutlaka 100mm ile 150mm arasında bir orta zımpara ile başlayın. Eğer kullandığınız zımpara kağıdı ölçüsü yeterli gelmezse de yavaş yavaş düşürüp, kullandığınız yüzeye en uygun ölçüyü bulup zımparalamaya devam edin.

Yüzeyin kaba zımparalanması bittikten sonra da yavaş yavaş zımpara kağıdında ince zımpara ölçülerine geçip yüzeyi iyice pürüzsüzleştirin.

Her zımpara işlemi arasında iz bırakmayan bir bez ile yüzeydeki tozları silmeyi unutmayın.

Ayrıca en önemlisi zımpara işlemini mutlaka ağacın damar hatlarına paralel yönde yapın.

 

Zımpara Nasıl Yapılır? yazısını beğendiyseniz diğer yazılarımız için tıklayın!

Be first to comment