|

Nötr Boya Renkleri En İyi Tuvaldir

Salonunuzun duvarlarını boyamaya ya da yatak odanızı yeniden dekore etmeye mi hazırlanıyorsunuz? Bu yazımızda iç tasarımda popüler olan nötr boya renkleri’ nden bahsedeceğiz.

Modası asla geçmeyen ve zamansız olan nötr renkler ile duvarlarınızı boyamak size daha cesur, daha canlı renklerde tekstil ve aksesuarlar kullanma özgürlüğünü verir.

Nötr Boya Renkleri
Fotoğraf Spacejoy on Unsplash

Nötr Renkler Nelerdir?

İç tasarım bağlamında nötr, renksiz anlamına gelir. Bej, siyah, gri ve beyaz tonları renksiz olarak görünmektedir, ancak birçok uygulamada bu tonlar alt tonlara sahiptir. Renkleri eşleştirirken veya boyayı seçerken bu temel tonların farkında olun. Örneğin bej; pembe, ten rengi, altın rengi veya gri alt tonuna sahip olabilir. Beyaz; çok hafif fildişi, sarı, mavimsi veya şeftali olabilir. 

Nötrler dekorda iki temel şekilde kullanılabilir: sessiz ve yumuşak bir görünüm olarak sadece nötr ya da çarpıcı vurgular için arka plan renkleri olarak. 

Fotoğraf Spacejoy on Unsplash

Tamamen Tarafsız Oda

Şık ve sofistike bir görünüm için aynı rengin farklı tonlarını katmanlayın. Bu tür bir katman renk düzeni, yer döşemesi gibi ahşap her şeye izin verir. Döşeme, kirişler, şömine çevreleri, pencere çerçeveleri ve hatta tuğla veya taş gibi sade odalarda sıcak ifadeler oluşturmasını sağlar. Renkleri harmanlamak için birkaç öneri;

  • Koyu döşemeli mobilyalarınız varsa duvarlar için daha açık bir ton seçin.
  • Ahşap döşemeyi tamamlayan renkte bir kilim/halı seçebilirsiniz. Ancak, mobilyaların öne çıkması için duvarlardan sadece bir gölge daha koyu bir kilim/halı seçmelisiniz.
  • Ahşap zemin olmasa da duvarlardan daha koyu bir tonda halı seçin.
  • Kullandığınız renk tonlarının bir kısmını veya tamamını içeren aksesuarlarla odadaki renkleri birbirine bağlayın.
Fotoğraf Kam Idris on Unsplash

Arka Plan Olarak Nötr Boya Renkleri

Tamamen nötr odada olduğu gibi, nötr duvarlarla başlayın. Nötr rengi, kullanmak istediğiniz diğer renklere, odanın ne kadar doğal ışık aldığına ve daha açık veya daha koyu duvarlar için kişisel tercihinize göre seçin. 

Özellikle doğal ışık azsa, koyu duvarların odayı kapattığını ve odayı daha küçük ve daha karanlık hissettirdiğini unutmayın. Yani odanız geniş ve aydınlıksa tüm seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Küçükse ve karanlık taraftaysa, daha açık bir nötr muhtemelen daha iyi bir seçim olacaktır.

Griyi seviyorsanız, sıcak mı yoksa soğuk bir ton mu tercih ettiğinize de karar verin; aynı şey beyazın tonları için de geçerli. 

Duvar rengi için zengin bir bej kahverengi (Taupe) seçtiğinizi varsayalım. Lacivert bir kanepe ve fildişi, bej kahverengi ve lacivert şeritlerle kaplı sandalyelerlerle güçlendirin.  Duvarlarla aynı taupe tonunda veya biraz daha açık tonda kilim veya halı ekleyin . 

Uyumlu bir görünüm için bej kahverengi yastıklar ve yine aynı ton sandalyelerde aynı deseni kullanın. 

İlgi ve renk katmak için pirinç ve cam bir sehpanın üzerine tuğla kırmızısı çizgilerle kitaplar ve sanat objeleri yerleştirin. Bu bej kahverengi duvarlarınıza daha fazla etki için lacivert döşeme ve dekoratif küçük kırmızı parçalar eklendi.

Duvar Boyası Renkleri Nasıl Seçilir? yazısı için buraya tıklayabilirsiniz..

Kapak Fotoğrafı – Evie S. on Unsplash

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir