mutfak-yenileme-ve-tadilat-oncesi-bilmeniz-gerekenler

Mutfak Yenileme ve Tadilat Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Mutfak yenileme ya da tadilat yapacaksınız ancak nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, aşağıda özetlediğimiz yaygın mutfak tasarım hatalarından kaçınarak bir plan yapabilirsiniz.

Evinizin muhtemelen en işlek en çok kullanılan yeri mutfaktır. Mutfağınızın düzeni ve depolama özellikleri dikkatli bir planlama gerektirir. Genellikle mutfaklarda karşılaşılan sorunların çoğu, ihtiyaçların göz önünde bulundurularak dizayn edilmemesinden kaynaklanır.

mutfak-yenileme-ve-tadilat-oncesi-bilmeniz-gerekenler

İşte mutfağınızı yenileme işine girişmeden önce dikkat etmeniz gerekenler:

Yetersiz tezgah alanı

Bu, genelde ne kadar tezgah alanına ihtiyaç duyulduğunun bilinmemesi ya da büyük ölçüde hafife alındığından en yaygın tasarım sorunudur. Eğer sık yemek pişiriyor ve bir defada birden fazla çeşit yemek hazırlıyorsanız yeterli tezgah alanı ayırmak önemlidir.

mutfak-yenileme-ve-tadilat-oncesi-bilmeniz-gerekenler

Geniş tezgah alanı mutfakta güvenliği de sağlayacaktır. Sıcak tencereleri bir yere koymak için alan arayıp telaş yaparak kazalara yol açmayı kimse istemez. Mutfağınız bunun için yeterince büyük değilse, tezgah alanını telafi etmek için kolay taşınabilecek mutfak servis arabası kullanmayı düşünebilirsiniz.

mutfak yenileme ve tadilat oncesi bilmeniz gerekenler 13

Soldaki – ikea servis arabası, Sağdaki – Mudo servis arabası

Hatalı yerleşim düzeni

Kötü bir mutfak planlaması yemek pişirmenizi kısıtlayacak ve yavaşlatacak kötü bir iş akışı demektir. Mutfağınızın sizin için özel olarak ihtiyaçlarınıza hitap eden bir düzen ile çalışması gerekir. Mükemmel mutfak ortamını elde etmek için yemek pişirme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzını iyi düşünün.

mutfak-yenileme-ve-tadilat-oncesi-bilmeniz-gerekenler

Eğer bir tasarımcı ya da mimar ile çalışacaksanız bunlar hakkında detaylı bilgilendirme yapın. Bu bilgilerle, bu uzmanlar sizin için özel olarak hazırlanmış mükemmel pişirme alanını en iyi şekilde tasarlayabilirler.

Mutfağı çok fazla kişi kullanıyorsa

Özellikle çok kullanıcılı ya da evde çocuklu mutfaklar için dikkatli bir planlama şarttır. Mutfağınızda sorunsuz bir akış olmalıdır. Bu, mutfağı kullananların birbirlerinin yoluna çıkmadan çalışması için aralıklı yemek hazırlama bölgesi kurmak anlamına gelir.

mutfak-yenileme-ve-tadilat-oncesi-bilmeniz-gerekenler

Buzdolabının girişe yakın, fırın ve ocak gibi sık kullanılan aletlerin girişten uzağa yerleştirilmesi gerekir. Bu, diğer aile üyeleri için kolaylık ve güvenlik sağlayacaktır.

Yetersiz depolama alanı

Küçük bir mutfağınız var ve aynı zamanda büyük depolama alanı ihtiyacınız da. Tavana kadar uzanan dolaplarla tüm duvar alanlarını en iyi şekilde kullanın. Köşe üniteleri ile köşeler gibi az kullanılan alanları değerlendirin.

mutfak-yenileme-ve-tadilat-oncesi-bilmeniz-gerekenler

Mevcut dolap depolamasına eklemek için tezgahlar arasındaki boşluklarda ince çekmeceler düşünebilirsiniz. Tezgah alanınızı boş tutmak için duvar rafları kullanmayı düşünün.

Aralıkları iyi ayarlanmamış dolaplar ve cihazlar

Karşılıklı gelecek olan dolaplar ve mutfak cihazları arasında her zaman yeterli -en az 1 metre- boşluk bırakın. Bu, kapıların ve çekmecelerin rahat açılmasını sağlar. Aynı zamanda sık kullanacağınız dolapları ve cihazları da birbirinden çok uzağa yerleştirmemelisiniz. Bu mutfak içinde çok fazla adım atmanıza yol açıp sorunsuz iş akışını bozacaktır.

Zayıf aydınlatma

Tezgahlarınızda iş yaparken kullanacağınız şerit led aydınlatmaların olmaması loş bir tezgaha yol açar. Led şeritlerden kullanamıyorsanız, ışığı tezgaha doğru yönlendirin.

mutfak yenileme ve tadilat oncesi bilmeniz gerekenler 12

Yemek pişirirken ya da bulaşık yıkarken büyük fark yaratacağını göreceksiniz.

Kötü yerleştirilmiş prizler

Yeterli priziniz yoksa ya da tezgahınızda çok uzağa yerleştirilmişlerse can sıkıcı bir durum olabilir. Herkes mutfağını farklı şekilde kullandığından ocak, buzdolabı, fırın gibi ana cihazların nereye yerleştirileceğine önceden karar vermelisiniz.

mutfak yenileme ve tadilat oncesi bilmeniz gerekenler 10

Bunlar belli olduktan sonra güç noktaları için merkezi bir konum elde etmiş olursunuz. Daha sonra ekleyeceğiniz cihazlar için ekstra prizleri nereye yerleştireceğinize daha rahat karar verirsiniz.

Yetersiz emiş gücü olan davlumbaz

mutfak yenileme ve tadilat oncesi bilmeniz gerekenler 11

Sık sık yemek yapıyorsanız modaya uygun açık konsept mutfak sizin için ideal olmayabilir. Koku ve dumanın diğer odalara yayılmasını istemezsiniz. Yine de bu tür bir mutfağa sahip olmakta ısrarcıysanız, güçlü hava tahliyesi olan bir davlumbaz seçin.

Mutfak dolapları nasıl boyanır yazısı için tıklayın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir