mutfak-dolaplarini-boyamakla-ilgili-5-ipucu
| |

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır? Boya Ustasından 10 Tavsiye

Mutfağınızda fazla masraf etmeden bir değişiklik yapmaya hazır mısınız? Mutfak dolapları minimum bir bütçeyle ve iyi bir şekilde boyanırsa mutfağınızın görünümünü tamamen değiştirebilir.

mutfak dolaplarini boyamakla ilgili 5 ipucu 6

Mutfak dolaplarını değiştirmek, yapacağınız mutfak tadilatında bütçenin yarısından fazlasını kapsayacak bir kısım olabilir. Bunun yerine iyi bir boya ile doğru bir şekilde boyama yaparsanız az bir maliyetle yepyeni dolaplarınız olur.

Başlamaya hazırsanız, işte bilmeniz gerekenler:

1. Ahşap yüzeyler boyamak için en iyisidir

Dolap boyama söz konusu olduğunda her türlü ahşap, boyama için en iyisidir. Aslında boyanın yapışması için zımpara yapabileceğiniz herhangi bir yüzey de olabilir. Bu nedenle örneğin, laminat iyi bir seçim değildir. Laminatı boyayabilirsiniz ancak uzun ömürlü olmayacaktır. 

Vernikli ve parlak yüzeylerin öncelikle zımparalanması gerekir. Bunun için likit zımpara kullanabilirsiniz.

mutfak dolaplarini boyamakla ilgili 5 ipucu 1

2. Şimdi derinlemesine temizleme zamanı.

Dolapları tamamen boşaltarak başlayın ve ardından dolapların iç ve dışından tüm yağ ve kirlerin gittiğinden emin olarak iyice temizleyin. Kuvvetli bir yağ çözücü işinize çok yarayacaktır bu aşamada. Çünkü yıllar içinde dolapların içinde ya da dışında oluşan kalıntıları temizlemek çok zor olmasa da biraz zamana ihtiyacınız olacak.

Dolapları boyamadan önce içlerini boşaltmak fikri gözünüzü korkutmasın. Var olan eşyalarınızı ve gıda malzemelerinizi organize etmek için harika bir zaman.

Her şeyi çıkarın, düzenleyin ve uzun süredir kullanmadığınız her şeyi ayıklayın. Gıda maddelerini, boyama işlemi sırasında ayrı bir odada saklayın mümkünse.

3. Boya yapmak kadar hazırlık da önemlidir.

Kulpları ve menteşeleri sökün. Çekmeceleri çıkarın. Dolap kapaklarını menteşelerinden ve çekmecelerini yuvalarından çıkarırken, hangisini nereye geri takacağınızla ilgili öncesinde bir planlama yapmanız gerekecek. 

Küçük bir diyagram çizin ve her parçayı uygun şekilde etiketleyin, böylece kuruduktan sonra kolayca doğru yerlere koyabilirsiniz.

mutfak dolaplarini boyamakla ilgili 5 ipucu 2

Ve maskeleme bandına ihtiyacınız olacak: sökmedeğiniz ve boya bulaşmasını istemediğiniz tüm parçaları, bölgeleri maskeleme bandıyla ve tezgahı yağlı kağıt ya da kraft kağıdıyla dikkatlice kapatın. 

Herhangi bir boya işinde olduğu gibi, hazırlık ne kadar kapsamlı olursa sonuç o kadar iyi olur. Menteşeler, tezgah ve kulpları dikkatlice bantlayın. 

4. Dolgu ve Zımpara

Dolaplardaki delikleri ve kusurları onarmak için ahşap bir dolgu kullanın. Son olarak, zımpara yapın. Döner zımpara makinesi düz alanlarda iyi çalışır. Makine ile yapamayacağınız parçaları elle zımparalayın ve dolap kapağı kenarlarını gözden kaçırmayın. 

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-boya-ustasindan-10-tavsiye

Dolaplarınız vernikliyse, 220 numara zımpara kağıdı kullanın. Boyalıysa ve portakal kabuğuna benzeyen pürüzlü bir alan varsa, daha ince zımparaya geçmeden önce 120 numara zımpara kağıdı kullanın. Ve yüzeyde timsah derisine benzeyen çok fazla boya varsa, bunları boya ve vernik sökücü ile soymayı düşünün.

5. Koyu renk mutfak dolapları açık renklere boyanabilir.

Yüzey temizlik ve zımpara işlemlerinden sonra sıra astarlamaya geldi. Astarlama çok önemli bir adımdır. Hepsi bir arada astar ve boya ürünlerinden kaçınmalısınız; iki işi de iyi yapmıyorlar maalesef. 

Aslında, yağlı astar ve yağlı boya yüzeye en iyi şekilde yapışır ve dolaplarda en uzun ömürlü sonuçları verir. Ancak sağlığa zararlı olabileceği düşünülerek kullanılması tavsiye edilmez. Bunun yerine su bazlı bir ürün kullanın. Ancak su bazlı ürünlerin çabuk kuruduğunu unutmayın. Bu nedenle  fırça izleri olmadan güzel bir yüzey elde etmenize olanak tanıyan bir boya kuruma geciktiricisi eklemek akıllıca olacaktır . 

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-boya-ustasindan-10-tavsiye

Tabii ki beyaz veya açık renkli dolaplarınızı daha koyu, modaya uygun bir tonda kolayca boyayabilirsiniz. Ancak, koyu gri ya da koyu mavi renklerinden sıkıldıysanız asla korkmayın: Biraz çaba sarf ederek, açık tonda renklere boyayabilirsiniz.

Koyu renk dolaplarınızı açık bir renge boyayacaksanız, burada işin sırrı astardadır. Şeffaf astarı boyanın rengine uyacak şekilde renklendirmeyi düşünün. Renk geçişiniz aşırıysa yani çok koyu bir renkten beyaz ya da krem gibi çok açık bir renge dönüyorsanız, daha az şeffaf bir astar da kullanabilirsiniz. Bunun için renklendirmeyi, boyayı aldığınız mağazada yaptırabilirsiniz. Kullanacağınız boya renginin yüzde 75’ini astar için isteyin.

Ayrıca astar tamamen kuruduktan sonra, dolapları tekrar zımparalamak önemlidir. İlk seferki kadar yoğun bir şekilde değil tabi ki. Çok ince bir zımpara kağıdı ile hafif bir şekilde geçebilirsiniz.

6. Temiz, parlak bir görünüm için beyaz.

Beyaz, klasik olarak daha aydınlık ve temiz görünümlü bir ortam sağlar. Aynı zamanda fon kullanım için de mükemmeldir.

mutfak dolaplari nasil boyanir boya ustasindan 10 tavsiye 20
Fotoğraf Sidekix Media on Unsplash

Mutfağınızda zemin ya da aksesuarlar gibi başka öne çıkarmayı planladığınız bir şey varsa ya da küçük bir mutfağınız var ve daha geniş görünmesini istiyorsanız, mutfak dolapları için beyaz tonlarını kullanın.

7. Ruloyu bırakın.

Dolaplarda en iyi sonucu elde etmek için, rulo yerine küçük köşelere ve ayrıntılara girebilecek beş ila altı santimlik ince kıllı bir fırça kullanın. Veya rulo kullanmanız gerekiyorsa, daha küçük yüzeylere kolayca sığacak mini bir rulo bulun. Ardından rulo izlerini ortadan kaldırmak ve küçük boşluklara girmek için bir fırça ile üzerinden geçin.

mutfak dolaplarini boyamakla ilgili 5 ipucu 8

Ayrıca hangi boyayı kullanırsanız kullanın, mutfağı havalandırın. Bir vantilatörü pencereden dışarı doğru yönlendirin ve maske takıp çalışın. Her şeyi temiz tutun: boyama yaptığınız bölge bir savaş alanı gibi görünmemelidir.

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-boya-ustasindan-10-tavsiye

8. Önü camlı veya açık dolaplarınız varsa…

Önü camlı dolapların ve açık rafların güzelliği, içindekileri sergilemenize olanak sağlamasıdır. Ancak bunun dolaplarınızın içinin de göründüğü anlamına geldiğini unutmayın. Bu yüzden camlı dolaplarınız varsa bunları, dikkatli bir şekilde boyamanız gerekecektir.

mutfak dolaplarini boyamakla ilgili 5 ipucu 15

Ayrıca dolap içleri için farklı bir renk tonu ile değişik tasarımlar elde edebilirsiniz.

9. Dayanıklı bir cila yapın.

Dolaplarınızı boyadıktan sonra en az bir beş sene boya yapmadan kullanmak istersiniz. Dayanıklı ve silinebilir yüzeyler için mat cila yerine; parlak, yarı parlak ya da saten cila kullanın. 

10. Sabırsız mı hissediyorsunuz? Bunun için sprey boya var.

Mutfak dolapları nı elle boyamak çok uzun sürecek ve yorucu diye düşünüyorsanız dolaplarınızı sprey boya ile boyamanız da mümkün. Boya için gerekli tüm hazırlık adımlarını dikkatli bir şekilde takip edip ve yapabiliyorsanız mutfaktaki her şeyi dışarı çıkarıp boya sıçrayabilecek her şeyi örtün. Profesyonel bir boya püskürtücü temin edin ve asla unutmayın: kalın tek bir kat değil, birden fazla ince katlar halinde boyayın.

Boya Renkleri Nasıl Seçilir yazısını da okumak isteyebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir