Mermer Mutfak Zemini

Mermer Mutfak Zemini: Kullanımda Artılar ve Eksiler

Mermer mutfak zemini, tercih edebileceğiniz en şık kaplama yöntemlerinden biridir. Tamamen doğal olarak bir dağın göbeğinden büyük taş levhalar halinde toplanır. Bunlar daha sonra dilimlenip yer ve duvar karolara dönüştürülür.

Tarihsel olarak, mermer döşeme zenginlik duygusuyla ilişkilendirilmiştir. Kralların ve kraliçelerin saraylarını süsleyen bir malzemedir. İnsanlık tarihi boyunca üretilen bazı büyük sanat ve mimari eserlerinde kullanılmıştır. Bir mutfağa kurulduğunda, odanın tüm atmosferini taşıyacak bir incelik duygusu yaratabilir.

Mermer Mutfak Zemini Artıları

Mutfaklarda döşeme malzemesi olarak mermer kullanmanın bir dizi önemli avantajı vardır:

 • Eşsiz renk ve desen : Mermer karolar ve plakalar çok çeşitli renklerde mevcuttur. Ancak taş ocağı çıkarma ve üretim süreci öyledir ki, her bir mermer parçası renk ve damarlanma açısından biraz farklılık gösterir. Aynı büyük plakalardan üretilen karolar, genel bir renk bütünlüğüne ve desen benzerliğine sahip olurken, iki mermer zemin asla tam olarak aynı görünmez. Her mermer zeminin benzersizliği, mermerin bir yapı malzemesi olarak bu kadar değerli olmasının ana nedenlerinden biridir.
 • Cila : Diğer birçok taş döşeme malzemesinin aksine, mermer son derece yüksek cilalanabilme kapasitesine sahiptir. Bu, üreticilerin mermer yüzeyini son derece çekici olan çok pürüzsüz ve parlak hale getirmelerine olanak tanır. Cilalama ayrıca taştaki renkleri ortaya çıkararak onları daha belirgin ve dramatik hale getirme eğilimindedir.
 • Işık Geçirgenliği : Mermerin büyük heykel yapıtlarında bu kadar sık ​​kullanılmasının nedenlerinden biri, hafif yarı saydam bir kaliteye sahip olmasıdır. Döşeme için kullanıldığında bu kalite, aydınlatmanın bazı açık renkli mermer malzemelerin yüzeyine nüfuz etmesini sağlayarak malzemeye hafif bir parlaklık verir. Daha koyu mermerlerde bile, taşın yüzeyindeki ışık oyunu oldukça hoş olabilir.
 • Doğal malzeme : Mermer, toprakta oluşan tamamen doğal bir malzemedir. Bu kalite, sentetik malzemeler yerine doğal malzemeleri tercih edenler tarafından çok beğenilmektedir. Mermerin doğada çözünebilir olduğu söylenemez. Ancak doğal bir malzeme olarak geri dönüştürülebilir ve ömrünün sonunda çevre kirliliği yaratmaz.
Mermer Mutfak Zemini

Mermer Mutfak Zemini Eksileri

 • Yüksek maliyet : Mermer, piyasadaki en pahalı mutfak döşeme malzemelerinden biridir. Tasarım mozaikler, daha büyük karolar, plakalar ve standart olmayan boyutlarla uğraşırken fiyat daha da yüksek olabilir.
 • Çizilebilir : Mermer nispeten yumuşak bir taştır ve cilalı mermer karonun çizilmesi nispeten kolaydır. Zamanla, bir mermer zemin, mobilyaların taşınması ve hatta evcil hayvanlar tarafından bozulabilir. Çizilmiş bir mermer karoyu onarmak zor bir iştir ve genellikle yeniden cilalamak için bir profesyonelin yardımını gerektirir.
 • Lekelenebilir : Mermer biraz gözeneklidir ve hafif alkali bir bileşime sahiptir. Yani ne zaman asidik bir madde onunla etkileşime girse, oldukça belirgin bir leke şeklinde bir kimyasal reaksiyon meydana gelir. Bir mutfakta, soslar ve meyve suları gibi asidik sıvıların sıçrayarak zemine dökülmesi mermeri kalıcı olarak lekeleme tehlikesine sokabilir.
 • Karmaşık bakım : Lekeleri önlemek için mermer bir mutfak zemininin, üretici tarafından tavsiye edilen bir yüzey bariyeri sızdırmazlık kimyasalı ile uygun şekilde yalıtılması gerekecektir. Bu, mermer üzerinde görünmez bir tabaka oluşturarak mermeri lekeleyici maddelerden ve asitli malzemelerden korur. Karoların görünümünü korumak için bu dolgu macununu periyodik olarak 6 ila 12 ayda bir mermer zemine yeniden uygulamanız gerekecektir.
 • Pahalı ve değiştirilmesi zor : Mermer karonun montajı pahalıdır ve çıkarılması nispeten zordur. Doğru bakım, mermer mutfak zemininizin yıllarca dayanmasını sağlarken, değiştirme zamanı geldiğinde, doğrudan mermerin üzerine yeni bir zemin döşemenin onu söküp değiştirmeye çalışmaktan daha kolay olduğunu görebilirsiniz.
 • Soğukluk, sertlik. Seramik karo gibi mermer döşeme, doğası gereği soğuk bir yapı malzemesidir. Mermer zemin bir tür radyan ısıtma sistemi ile entegre olmadıkça, ayakların altındaki his daha soğuk iklimlerde biraz rahatsız edici olabilir. Mermer zeminler çok serttir. Yani düşen herhangi bir kırılabilir nesne anında paramparça olur. Veya daha da kötüsü, mermer karonun kendisi kırılabilir.
 • Çevresel kaygılar : Mermer tamamen doğal bir ürün olsa da, çevre uzmanları, madencilik ekipmanlarının ve taş ocağı testerelerinin kullanımının karbon emisyonlarına neden olduğuna ve bu ağır malzemelerin denizaşırı uzun mesafelere taşınmasının yüksek fosil yakıt maliyetine yol açtığına dikkat çekiyor.
Mermer Mutfak Zemini

Doğal Mermere Alternatif

Mermerin maliyeti ve sakıncaları tekrar düşünmenize neden oluyorsa, döşeme alternatifi olarak porselen karo kullanmayı düşünebilirsiniz. Modern porselenler, ahşap, mermer, granit ve diğer taş biçimlerine oldukça benzer görünecek şekilde üretilebilir. Mermer görünümlü porselen karolar büyük boyutlarda, çeşitli renkler ve damar desenlerinde mevcuttur. Bir porselen karo zemin, çok daha pahalıya mal olan gerçek bir mermer zeminden neredeyse ayırt edilemez olabilir. Porselen karo kolayca leke tutmaz ve genellikle ayak altı çok daha az kaygandır. Taş ocağı gerektirmediği ve yerel olarak üretilebildiği için, porselen karo daha az çevresel kaygıya sahiptir.

Mutfak Tezgahı Seçimi: Mutfağınız için En İyi Malzeme yazısı için tıklayın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir