matkap nasıl kullanılır
|

Matkap Nasıl Kullanılır? Kablosuz Matkap Kullanımı

Matkap Nasıl Kullanılır

Matkap üzerindeki temel kontrolleri kendi kendinize öğrenmeniz çoğu zaman çok da zor olmaz. Ancak bazı küçük düğmeler, kimi kilitlerin tam olarak ne işe yaradığını anlamak zaman alacaktır. Matkapların gerektiği gibi kullanılmaması durumunda duvarlarınızda gereksiz çatlaklar, tırtıklı delikler oluşacak ve bu canınızı oldukça sıkacaktır.

Bu yazımızda size elimizden geldiğince matkabın nasıl kullanılacağını, hangi parçasının ne işe yaradığını ve duvarda basit bir deliğin düzgün şekilde nasıl açılacağını anlatmaya çalışacağız.

Matkap Nasıl Kullanılır: Farklı parçalar

Eğer siz de pek çokları gibi cihazların yanında gelen ve “kullanma kılavuzu” denilen küçük kağıt parçalarını okumayıp çöpe atıyorsanız, merak etmeyin yanınızdayız.

Tetik

Matkabınızın tutma sapında yer alan parçası. Bu parça matkabınızın gaz pedalı gibidir, kısaca basarsanız matkap çalışır, bazı tetikler sizin basma kuvvetinize karşı hassastırlar, yani ne kadar kuvvetli basarsanız matkap o kadar yüksek devirde çalışmaya başlar.

Devir Seçici

Özellikle tetik hasassiyet özelliği olmayan matkapların, üst kısmında matkabın çalışma devir hızını ayarlamanıza yarayan numaralandırılmış bir düğme veya halka bulunur. Düşük rakam düşük devir, yüksek rakam yüksek devir manasına gelir. Matkabın çalışma devrini matkabın çalışmadığı zamanlarda değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

İleri / Geri Seçici

Matkaplarda genellikle sap kısmında, elinizin baş parmağı ile kullanabileceğiniz bir açıda, küçük bir düğme olarak bulunur ve matkap ucunun dönüş yönünü, dolayısı ile de hareket yönünü ayarlamanızı sağlar. İleri moduna aldığınızda duvarda delik açabilir, vidalama yapabilirsiniz; geri modunu ise matkabı duvarda açtığınız delikten rahat çıkarmak veya bir vidayı sökmek için kullanabilirsiniz.

Matkap Nasıl Kullanılır

Matkap Ucu

Uçlar uzun, sivri ve burgulu olurlar ve evet duvar delmek için kullanılırlar. Farklı boy, ebat ve malzeme için matkap uçları bulunur. Matkap aldığınızda kaliteli ve güzel bir matkap ucu seti de almanızı tavsiye ederiz.

Matkap Ağzı

Matkabın, delici uçlarını yerleştirip, sıkıp sabitlediğiniz metal ağız kısmıdır. Herhangi bir matkap ucu takılı olmadığında ise boş bir oyuk şeklindedir. Matkap ucu değiştirirken, uçları ağıza doğru şekilde yerleştirmek oldukça önemlidir.

Delici ucu ağıza, parmaklarınızla dik ve düz duracak şekilde yerleştirip, yavaşça kilit mekanizmasını sıkıştırın. Eğer delici uç ağızda düz ve dik durmazsa, çalıştırdığınızda savrulacaktır. Delici ucu ağızdan çıkarmak için de sıkıca tutun ve kilit mekanizmasını gevşetin. Uzun süreli kullanımlarda delici ucun ısınabileceğini sakın unutmayın ve ağızdan çıkarırken buna dikkat edin.

Bazı matkap modellerinde delici ucu değiştirmek için bir kilit mekanizması ve bu kilit mekanizmasının basit bir anahtarı olur. Kilit mekanizması el ile hızlıca kapanabilirken, uç değişimi için bu anahtarı kullanmak gerekir. Bizim tavsiyemiz biraz da eski moda kalmış anahtarlı kilit mekanizmalı matkaplar yerine, anahtarsız matkaplardan kullanmanızdır. İşlerinize oldukça yüksek bir hız kazandırır.

Matkap Nasıl Kullanılır

Tork Ayarlayıcı

Tork ayarı matkabın gövdesinde yer alan genel olarak 1 ile 10 veya 1 ile 20 arasında değişen rakamlardan oluşan bir halka veya düğme sistemidir. Matkabın dönüş hızı ile karıştırılmamalıdır, tork matkabın uyguladığı gücü ayarlamak için kullanılır. Matkabın ne kadar hızlı döndüğünü ayarlamak için değil ne kadar güç uyguladığını ayarlamak içindir. Torku değiştirmek genelde ayar halkasını döndürerek yapılır, genel olarak düşük tork ile başlayıp; rahat ettiğiniz ayara gelene kadar yavaş yavaş arttırmak en doğru seçenektir.

Batarya

Kablolu modellerden farklı olarak, kablosuz modeller enerjilerini şarj edilebilir bataryalarından alır. Bu da size, evin içinde işleri hallederken oldukça hızlı hareket etme imkanı sağlar. Unutmamanız gereken en önemli konu matkabınızla işiniz bittiğinde bataryalarını şarj aletine takmanızdır. Böylelikle bir sonraki kullanımınzda hazır olacaktır. Eğer büyükçe bir projeye girişiyorsanız elinizin altında yedek batarya bulundurmaya dikkat edin veya bu tarz durumlar için elektrikli bir modele yönelin.

Matkap Nasıl Kullanılır?

Önce Güvenlik

Matkap kullanırken koruyucu gözlük takmayı sakın ihmal etmeyin, özellikle ahşap yüzeylerde delme işlemlerinde çevreye çok fazla ahşap parça, kıymık sıçrar; gözlerinizi koruyun. Ayrıca delmekte olduğunuz malzemenin arkasında veya altında ne olduğundan ve ne olmadığından emin olun. Böylece aslında delmemeniz gereken bir boru, elektrik kablosu olmasın veya yüzeyi delerek işlerin sarpa sarmasına neden olmayın.

Doğru Matkap Ucu Kullanın

İşin gerektirdiği doğru delici matkap ucunu kullanmak oldukça önemlidir. Yumuşak uçlar (*çelik) genel olarak ahşap gibi daha elastik yüzeylerde kullanılır. Daha sert uçlar ise (*karbon, kobalt) metal yüzeyler için kullanılır. Sarmal matkap uçları pek çok yüzey için kullanılabilecek güvenli bir tercihken, yaprak ve burgulu matkap uçları daha çok ahşap ve benzeri yumuşak yüzeylerde kullanmak için uygundur.

Matkabın Yönünü Doğru Ayarlamak

Matkabın dönüş yönünü yukarıda da bahsettiğimiz “ileri-geri seçici”den İleri yöne, yani saat yönünde dönecek şekilde ayarlamaya dikkat edin.

Matkabın Hızını ve Torkunu Doğru Seçmek

Eğer kullandığınız matkabın güç ve hız ayarlarına hakim değilseniz, yavaş hız, düşük tork ayarları ile başlayıp işin gerektirdiği ideal hız ve gücü bulana kadar da yavaş yavaş arttırmaya özen gösterin.

Tetiği Doğru Kullanmak

Matkabı delmek istediğiniz yüzeyin üzerine, düzgün bir açıda yerleştirin ve tetiğe yavaşça baskı uygulayın bu sırada matkabın sizin için bütün işi yapacağını da düşünmeyin, yüzeye doğru siz de vücudunuzla baskı uygulayın ve işte hepsi bu. Matkabın ayarlarını doğru ve düzgün yapıp, yüzey için gerekli doğru boy, ölçü ve türde delici ucu da seçtiğinizde matkap ile delik açmak dünyanın en kolay işi.

Tadilat İşlerinizi Artık Kendiniz Yapın

Artık bir matkabın nasıl çalıştığını biliyorsunuz, evde gerçekleştirmek istediğiniz tüm projeleriniz için bir usta kadar hazırsınız. Matkaplar her geçen gün daha güçlü ve kullanışlı oluyor, bu harika ürünlerle artık sizi kimse durduramaz.

Matkap Nasıl Kullanılır? yazısını beğendiyseniz şu yazılara da göz atabilirsiniz..

Kapak Fotoğrafı : Anete Lusina adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı