Laminat Parke Nasıl Döşenir
|

Laminat Parke Nasıl Döşenir? Kendin Yap!

Laminat parke döşemek, evde büyük zeminleri kaplamak için oldukça kolay ve ucuz bir yoldur. Ve bunu bir kez yaptıktan sonra, bunu yapmak için bir profesyonele ihtiyaç olmadığını anlayacaksınız.

laminat parke nasil dosenir 16

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, yüksek yoğunluklu fiber üzerine, çeşitli desenlerde hazırlanmış pvc baskıların karşı çekiş ısısı ve basınç altında preslenmesiyle meydana gelir. Türkiye’de ilk pazara girdiği yıllar olan 1990’ların sonu itibariyle oldukça şüpheyle yaklaşılan bir malzeme oldu. Hatta bazı mimar ve iç tasarımcılar laminat parke ile dalga bile geçtiler. Fakat şu anda kimsenin güldüğünü düşünmüyoruz. Çünkü 20 yıldan kısa bir sürede laminat parkeler en çok satan zemin kaplama ürünü oldular. Sebebini de anlamak çok zor değil. Oldukça dayanıklı, leke tutmayan, ekonomik, güzel tasarımlara sahipler. Ve en önemlisi evde kendi kendinize uygulamasını yapabileceğiniz bir malzeme.

Laminat parkeler “yüzen zemin” metoduyla döşenirler. Parkeler zemine çivi veya tutkal benzeri bir malzeme ile sabitlenmezler. Tırnak ve oyukları bulunan parke malzemesi zemin şiltesi üzerinde mekanik olarak birbirlerine bağlanarak döşenirler. Tıpkı bir puzzle veya lego yapar gibi.

Adım 1: Malzemeleri ve Araçları Hazırlayın

İhtiyacınız olan malzemeler:

  • Laminat parke döşemeleri
  • Taban kaplaması (altlık)
  • Plastik şerit (nem bariyeri)
  • Bant
  • Manivela
  • Ayarlanabilir çekiç
  • Testere (el veya elektrikli)
  • Ölçü bandı
  • Tahta blokları (parkeyi yerine çakmak için)
  • Genişletme boşlukları için takozlar

Adım 2: Hazırlık

Laminat döşemeden önce, odanın tabanının düz ve temiz olduğundan emin olun. Eski halınızı çıkarın ve tüm çöpleri süpürün. Oda nemliyse, nem bariyeri olarak plastik şeridi döşeyin ve bandı kullanarak kenarları sabitleyin.

Süpürgelikleri Sökmek

Eğer laminat parke döşeyeceğimiz mekanda duvar, zemin köşelerinde süpürgelik bulunuyorsa, ilk işimiz bunları sökmek olmalı. Bu işlemi manivela ile oldukça dikkatli şekilde yapmanız gerekir. Çünkü bütün işlem bittiğinde söktüğümüz süpürgelikleri geri takacağız.

Laminat Parke Nasıl Döşenir

Küçük bir notu da önceden ekleyelim. Parke montajından sonra süpürgelikleri geri takarken, zemine değil, duvara çivi ile tutturmanız gerektiğini sakın unutmayın.

laminat parke nasil dosenir 17

Laminat Parke Zemin Altı Hazırlığı

Zemin üzerinde bulunabilecek her türlü yükseklik farkını ortadan kaldırmalısınız. Daha önce serilmiş veya eskimiş bir parkenin üzerine tekrar serim yapıyorsanız, yerinden çıkmış bir çivi yükseltisini, tümsek yapımına izin verebilecek herhangi bir yabancı cismi mutlaka düzleyin. Yabancı bir cismin sereceğiniz şilteye zarar vermesinin önüne geçin.

Kapı Kasasını Ayarlamak

Parkenin, oda içine tam oturmasını sağlamak için öncelikle kapı kasasının altına tam olarak oturması gerekir. Bunu hesaplamak oldukça basittir. Parke altına sermek için aldığımız şilteden küçük bir parçayı zemine serin. Üzerine de parkeyi koyup kasa zeminine yaklaştırın. Kkesişim noktasını kalem ile işaretlediğinizde kapı kasasını tam olarak nereden kesmeniz gerektiğini görmüş olursunuz. Daha sonra el ya da motorlu testere veya çok amaçlı kesim aleti yardımıyla çizdiğimiz çizgi boyunca tüm kasa altını kesiyoruz.

laminat parke nasil dosenir 14

Adım 3: Laminat Parke Şiltesi Döşeme

Parke şilteleri ince bir malzemeden yapılır ve ana amaçları bir nem bariyeri oluşturmak ve parkeye yataklık etmektir. Bu, ses yalıtımı sağlar ve zemini konforlu hale getirir. Ayrıca siz yürürken parkelerin gıcırtı benzeri ses çıkarmasını da önler. Kalınlığı ve işlevi değişen bir kaç çeşit parke şiltesi bulunmakta. Doğru olanın hangisi olduğunu öğrenmek için mutlaka parkenizi aldığınız yer ile görüşün.

laminat parke nasil dosenir 13

Duvardan duvara serdikten sonra şilteyi, duvar köşelerinden bir falçata yardımı ile kesin. Birleşim yerlerinde ve köşelerde şiltelerin üst üste gelmemesine dikkat edin. Çünkü bu yükselti farkı daha sonra parke üzerinde yürürken sizi rahatsız eder. Şiltenin kendisini yere veya duvara çivilemenize veya bantlamanıza gerek yoktur. Eğer gerekli görüyorsanız şiltelerin bağlantı yerlerinde bir maskeleme bantıyla birbirlerine yapıştırabilirsiniz.

Adım 4: Laminat Parke Döşenmesi

Parke döşemeye başlamadan önce, ilk ve son parçaların uzunluğunu doğru hesaplamak çok önemlidir. Bu, bir kaç sebepten dolayı gerekir. Öncelikle ilk ve son parçanın boyları eşit olduğunda zemin çok daha güzel ve dengeli gözükecektir. Daha da önemlisi hiçbir parkenin, kesildikten sonra parkenin toplam uzunluğunun yarısından daha kısa olmaması gerekir. Hesaplama işlemi ise şöyle yapılır;

Diyelim ki uygulama yapacağımız odanın duvardan duvara uzunluğu 312 cm. Parke ile duvar arasında her iki taraftan bırakmamız gereken 1 cm’lik boşlukları düştüğümüzde elimizde parke döşenmesi gereken 310 cm’lik bir uzunluk kalacaktır. Diyelim ki parke uzunluğumuz da 19 cm; bu durumda 310 cm / 19 cm hesabı ile elde edeceğimiz 16,3 sayısı bize 16 adet tam boy parke kullanmamız gerektiğini gösterecektir. Ancak tam boy bir parke ile döşeme işlemine başladığımızda 19 cm x 16 = 304 cm hesabından da görebileceğiniz gibi son parkeyi 310 cm toplam uzunluğa tamamlamak için 6 cm’lik bir parke kullanmak gerekecetir. Bu da oldukça kötü bir görüntüye neden olacaktır.

laminat parke nasil dosenir 12

Bunun yerine hesabı yaparken elimizde kalan 6 cm’lik payı, parke boyu olan 19 cm’e ekleyerek elde edeceğimiz 25 cm uzunluğu iki kenara eşit miktarda yayabiliriz. Bunun için: 25 cm / 2 = 12,5 cm. Bu rakam bize ilk ve son parkenin boy uzunluğunu verecektir.

(12,5 cm x 2 parça) + (19 cm x 15 parça) = 25 cm + 285 cm = 310 cm ile çok daha dengeli şekilde dizebiliriz parkeleri. Eğer takıntılı bir yapınız ve hesap yapma üzerine karşı konulamaz bir ilginiz varsa, aynı işlemi parke boyu için de kullanabileceğinizi zaten fark etmişsinizdir.

Vurma kamasını kullanmak

Laminat parkelerde tırnak ve yuva birbirine oldukça sıkı ve sağlam oturur. Bağlantıların sağlıklı olması için vurma kaması kullanmayı unutmayın. Çünkü parkeye çekiç ile direkt vurmanız halinde, muhtemelen parkeyi kıracak ve bir sonraki parçayı yerleştirmeyi de imkansız hale getireceksiniz.

laminat-parke-nasil-dosenir

Eski bir tahta parçasından vurma kamasını kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak parke döşemek için özel olarak tasarlanmış bir seti uygun fiyata herhangi bir yapı marketten tedarik edebilirsiniz.

Parkeleri kesmek

Açıkçası parkeleri kesmek için her türlü marangoz aletini kullanabilirsiniz; kıl testere, el testeresi, veya elektrikli döküpaj testeresi işinizi görecektir. Ancak parke kesmenin ciddi miktarda toz çıkaracağını unutmayın. Bu tozları minimuma indirmek için giyotin tipi olan ve parke kesimi için dizayn edilmiş özel testereleri kullanmanız gerekir.

laminat-parke-nasil-dosenir

Adım 5: Son parçayı yerleştirmek

Son parke panelini yerleştirmenin en kolay yolu, bütün panel sonlarını bağladıktan sonra bütün zemini ters istikamete bir manivela ve vurma kaması yardımı ile kaydırmaktır.

Adım 6: Bitiş

Döşeme tamamlandıktan sonra, genişletme boşluklarını örtmek için süpürgelikleri monte edin. Bu, odanın temiz ve profesyonel görünmesini sağlar.

Son olarak, tüm takozları çıkarın ve odanızı kullanmaya hazır hale getirin.

Unutmayın, her zaman talimatlara uyun ve güvenlik önlemlerini alın. Laminat döşeme kendin-yap projeleri için genellikle yönetilebilir olsa da, profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğunuzda hiç çekinmeyin.

Laminat Parke Nasıl Döşenir? yazısını beğendiyseniz diğer yazılarımız için tıklayın!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir