yatak odası resmi
|

Küçük Yatak Odası Nasıl Daha Büyük Görünür?

Küçük yatak odası, çok fazla eşyaya sahipse ve bu eşyaların boyutları çok büyükse klostrofobik hissettirmeye başlayabilir.

Yatak odası, gün içinde evinizin en az kullanılan odası belki de. Ancak tüm günün yorgunluğunun atıldığı, dinlenme, yenilenme ve uyuma alanı olarak evin en önemli odasıdır.

Yatak odasına düzen ve sukunet duygusunu geri kazandırmak için çeşitli öneriler hazırladık.

Alçak yatak kullanın

kucuk yatak odasi nasil daha buyuk gorunur 8

Daha geniş bir yatak odası görünümünü elde etmenin en hızlı yollarından biri, yatağınızı alçaltmaktır. Alçak yatakta yatmak, tavan ile aranızdaki mesafeyi açar. Böylece, daha fazla alana sahip olup sıkışmışlık hissinden kurtulursunuz. Aynı zamanda odanın daha büyük görünmesini de sağlar.

Duvarlar, zemin ve tavan aynı renk olsun.

Işık ve renk, küçük bir yatak odasını daha büyük göstermek için bir diğer önemli faktördür. Yatak odanızın dört duvar tarafından kuşatılmış olduğu hissini yaşıyorsanız, tüm odayı aynı renk zemin, tavan ve duvar rengine boyayın. (Tercihen beyaz)

kucuk yatak odasi nasil daha buyuk gorunur 7

Böylece, ufuk ve gökyüzünün ayırt edilemez olduğu dışarıda olmanın etkisine benzer şekilde, sınırları ortadan kaldırıp daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, boya renkleri seçimi hakkında daha ayrıntılı yazı için buraya tıklayın.

Karyolayı değiştirin

Büyük ve yüksek yatak mobilyaları odayı boğacaktır. Bunun yerine daha yumuşak bir silüete sahip yatak mobilyası kullanın.

kucuk yatak odasi nasil daha buyuk gorunur 9

Ferforje ya da şık metal ayakları olan karyola seçin. Bu stiller yatağın etrafında bir hava akışı hissi yaratacaktır.

Açık renkli nevresim takımı kullanın

20210904 134906 0000

Küçük yatak odası, yatak üzerine serilecek olan hacimli yorganlar için pek de uygun değildir. Bunun yerine, açık renklere sahip nevresim takımı, keten, pamuk gibi havadar kumaşları kullanmanız odanızın ferah hissetmesini sağlayacaktır.

Duvara monte komodin ve aplikler

Yer kaplayan hantal komodinler yerine, duvarlarınızı kullanın. Duvarlara raf ya da asılan komodinleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda odanın ışıklandırmasını da yine duvara asılan aplikler ile yapın.

Bunlar yatak odanızda gerçek anlamda yer açacak ve daha ferah ve geniş hissettirecektir.

kucuk yatak odasi nasil daha buyuk gorunur 10

Ekstra yastıklar

Minimal yatak takımı, alan yanılsamasını korumanın anahtarıdır. Yatak üzerinde dekor için duran fazladan yastıkları kullanmayın. Yalnızca, gerçekten uyuduğunuz yastıkları yatak üzerinde bırakın.

Kendinden çekmeceli yatak

kucuk-yatak-odasi-nasil-daha-buyuk-gorunur

Çekmeceli yatak gibi ikisi bir arada parçalarla yatak odasındaki mobilyaları en aza indirin.  

Geniş bir gardırop

Tek parça büyük bir mobilya mantıksız görünebilir. Ancak odadaki toplam parça sayısını en aza indirmek buradaki ana fikirdir. Parçalı şekilde dolaplar yerine, birleştirilmiş halde ayrı durmayan tek bir gardırop kullanmak daha iyidir. Böylece, odadaki dağınık görüntüyü azaltır, derli toplu bir görüntü sunarak daha geniş alan yanılsaması yaratır.

kucuk yatak odasi nasil daha buyuk gorunur cam gardirop

Cam gardrop kullanmayın. Gardrop içindekilerin görünür olması, alanı dar gösterir.

Yatak başlığını kaldırın

Yatak başlığınızı kaldırın. Ana fikir parça sayısını en aza indirmek diye yukarıda belirtmiştik. Yatak başlığı da bu fazlalıklardan biri. Bunun yerine yatağınızı direkt duvara yaslayın. Üzerine bir duvar rafı monte ederek hem saklama alanı kazanmış hem de tasarım olarak şık bir görüntü elde etmiş olursunuz.

kucuk-yatak-odasi-nasil-daha-buyuk-gorunur

Duvar rafının duvarlarla aynı renkte olmasını da tavsiye ederiz. Odanın içinde kaybolmasını sağlayarak geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Perde yerine panjur ya da jaluzi

Çok fazla ağır perdeler odayı boğar. Küçük alanlarda genellikle panjur, jaluzi ya da plise perde gibi minimal çözümler odaya daha fazla ışık girmesine izin verir.

kucuk-yatak-odasi-nasil-daha-buyuk-gorunur

Aynı zamanda gözü dışarıya çekerek daha fazla alan yanılsaması yaratır. Panjurlarınız varsa, hiç perde kullanmamayı da deneyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı – Spacejoy Unsplash

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir