kucuk-banyo-banyonuzu-daha-buyuk-gostermenin-7-yolu
|

Küçük Banyo: Banyonuzu Daha Büyük Göstermenin 7 Yolu

Eğer küçük bir banyonuz varsa ortaya çıkabilecek sıkıntıları biliyorsunuzdur. Sadece sıkışık hissetmezsiniz, aynı zamanda işlevsel değildir ve banyo yaparken asla rahatlayamazsınız.

Elbette hepimizin tadilat, yenileme projesi için çok fazla bir bütçesi yok. Bu nedenle, kullanabileceğiniz bu yedi basit ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

1. Ayaklı lavabo tercih edin

Günümüzde banyolarda dolaplı lavabolar kullanma eğilimi oldukça yaygın. Herkes banyosunda dolaplı lavabo kullanmak zorunda gibi hissedebilir. Ancak bu tür lavabolar zeminde oldukça yer kaplar ve küçük olmasa dahi banyoları küçük hissettirir.

kucuk-banyo-buyuk-gostermenin-7-yolu

Ayaklı lavabo, zemin alanında böyle bir yer kaplamadığı için alanı kullanma açısından oldukça başarılıdır. Ancak tabi ki ayaklı lavabo kullanınca depolama alanından feragat etmeniz gerekecek. Bu sebeple bir sonrakini ipucunu ekledik.

2. Depolama için boş duvarları kullanın

Duvar rafları ve üniteleri varken neden büyük dolaplı lavabo kullanılsın ki? Aslında bazı kişiler alandan tasarruf etmek için banyo malzemelerini duşun içine raf yerleştirerek çözmeye çalışıyor.

3. Daha küçük mobilyalar alın 

Yeterince basit değil mi? Her banyo benzersizdir. Dolayısıyla piyasada herkes için bir şeyler var. Markalar daha küçük banyolar için bu zorlukları ve ihtiyacı fark etti ve bunlara uygun tasarım yapmaya başladılar.

Vivense banyo dolabı

Bu tarz daha az yer kaplayan ancak akıllı depolama alanları için daha küçük stildeki mobilyalara bakabilirsiniz. Normal ya da standart olarak kabul edilen ürünlerden uzaklaşıp daha farklı şeylere bakın.

4. Aynı seramik karo ile sınırları kaldırın

Banyoda seramik karolarda aynı tasarımları kullanmanızı öneririz.Duvar ve zemin ya da duvar ve tavan arasında bir kontrast oluşturduğunuzda, sınırlar net bir şekilde görünür hale geleceği için parçalı bir görüntü oluşur.

Duvar ve zeminde aynı karoları kullanırsanız her şey birbirinin uzantısı gibi durur ve sınır kalmaz. Ve banyonuz daha büyük görünür.

5. Şeffaf duş kabini

Şeffaf olmayan duş kabinleri ya da perdeler banyodaki bütünlüğe yine bir sınır çekeceği için şeffaf duş kabini kullanmanızı öneririz. Bu çok basit gelse de, ikisi arasındaki farka inanamayacaksınız.

Alan derinliği yarattığı için banyonuzu daha geniş gösterecek bu fikir için örneklere bakabilirsiniz.

6. Nötr renkler her zaman geniş gösterir

Koyu renkler alanı bölme eğiliminde olduğu için bir odayı küçük gösterecektir. Bunun yerine beyaz, krem, gri gibi nötr renkleri tercih etmenizi öneririz. Boya renkleri nasıl seçilir yazımızda bunu daha ayrıntılı anlattık. Yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

Nötr renkler, gözleri yormaz ve özellikle doğal bir ışık içeri girdiğinde bir odanın daha büyük olduğu yanılsaması yaratırlar.

Hem duvarlarınız hem de mobilyalarınız için açık renkleri tercih edin. Ancak bu demek değil ki, bembeyaz bir banyo yaratın. Bakır rengi ya da siyah lavabo bataryası ve aynı tonda aydınlatma armatürlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde gözleriniz odanın büyüklüğünden ziyade bu renk parçalarına çekilecektir.

7. Büyük ayna kullanın

Bu yazıdaki herhangi bir tavsiyeyi yapacaksanız ilk olarak bununla başlamanızı öneririz. Aynalar bir alanı büyük göstermeye yardımcı en pratik ve işlevsel aksesuarlardır. Özellikle aynanın önünde ya da üzerinde bir aydınlatma kullanırsanız, ayna bu ışığı yansıtacak ve daha aydınlık olan banyonuz daha geniş görünecektir.

Tavandan yere kadar ayna kullanmayı düşünürseniz, duvarı gizlemiş olacak ve banyoyu yansımalarla daha da geniş göstermiş olacaksınız.

Eğer banyonuz bol miktarda doğal ışık alabiliyorsa aynayı bu ışık kaynağının tam karşısına yerleştirin. Çünkü karşıdan gelen ışığı ayna olduğu gibi yansıtacaktır. Banyo daha büyük görünmekle kalmayacak enerji tasarrufu da sağlamış olacaksınız.

Daha büyük görünümlü bir banyonuz için bunları yapmak elbette bütçenize bağlı olacaktır. Hepsini bir anda yapıp kendinizi borca sokmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine değişiklikleri tek tek yapın. İlk etapta ihtiyacınız olan en önemli şeyin, büyük bir ayna ve ayaklı lavabo olduğunu bilmenizi isteriz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir