Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat
|

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat, ayrıntılı anlatımıyla yazımızda…

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Bir eve sahip olmak yıllar boyu kurulan bir hayalin gerçekleşmesi olabilir, ancak emin olun ev sahibi olmak sıcacık bir sobanın hemen önünde akşamları kestane çay keyfi yapıp rahatlamaktan daha fazlasıdır. Evin konforunu ve yaşam alanını uzun yıllar sağlıklı bir şekilde koruyabilmek ciddi bir çaba ister. Tamir ve tadilat yapmak, bu konulara çok da yatkın olmasanız bile hayatın bir parçasıdır ve aşina olmasanız bile nasıl yapıldığına hakim olmanız gereken birkaç ev-içi tadilat vardır.

Tıkalı bir tuvalet ya da su damlatan bir musluktan daha hızlı hayatı zehir edecek çok az şey vardır.

Kolları sıvayıp, tehlikeli aletler veya karmaşık talimatlar olmadan evde kendi kendinize yapmayı öğrenmeniz gereken 5 tadilat konusunda ustalaşmak için birkaç dakikanızı ayırıp yazımızı okumanız yeterli. Düzenli olarak evde tadilat, bakım ve onarımı yapmak, seçtiğiniz bir hobi olmayacak olsa da, birkaç basit tamir ve tadilatın nasıl gerçekleştirileceğini bilmek en azından masraflarınızı düşük tutacak ve çağıracağınız bir ustanın yerine işler sizin istediğiniz zamanda ve şekilde yapılmış olacaktır.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat: BOYA BADANA İŞLERİ

İster küçük bir odayı boyamak istiyor olun, isterseniz de sadece bir çivi deliğini örtmek istiyor olun, bir odanın tadilat ve bakımı veya görünümünü iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey boya badanadır. Bu yazıyı okuduğunuza göre de muhtemelen evin bir yerlerinde boya badana için işçi tulumu veya bir kutunun içinde kullanmanızı bekleyen rulo veya fırçanız hazırda yoktur.

Evinizin duvarlarını boyarken en iyi sonuca öncesinde iyi bir hazırlık yaparak ulaşabilirsiniz. İyi bir hazırlık her ne kadar zaman alıcı olsa da badana yapımının kendisini oldukça kolaylaştıracaktır.

İşe duvarlarınıza sabitlenmiş ve sizi engelleme ihtimali olan her şeyi sökerek başlamalısınız. Lamba ve aplikleri, perde çubuklarını, elektrik anahtarlarını, kapı menteşelerini çıkarın. Evet, biraz zaman alacaktır, ama emin olun boya fırçanız veya rulonuz için engel oluşturacak şeyler bırakırsanız, daha sonra onların etraflarını örtmek veya boyamak için daha fazla zaman harcıyor olacaksınız.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Duvarlarda engelsiz bir çalışma alanı yarattıktan sonra, nemli bir sünger veya kuru bir bezle duvarları mutlaka temizleyin. Çünkü yağ, toz ve kir uygulayacağınız yeni boyanın duvarlarınızla iyi bir bağ oluşturmasını engeller ve dalgalanmalara neden olabilir. Odaya dikktalice bir göz gezdirin; çivi delikleri, oyuklar ve kimi çatlakları macun ile doldurmanız, kimi kabarıklıkları da zımparalamanız gerekir. Özellikle uzun süredir badana yapımının ihmal edildiği görece eski evlerde, bu gibi küçük onarım ve tadilatlar, son boya işinin görünümünde büyük bir fark yaratabilir. Duvarları temizledikten ve birkaç küçük tadilatı tamamladıktan sonra, zımparalanmış alanlara boya astarı uygulayın.

Bu tarz küçük hazırlıkları tamamladıktan sonra, boya damlalarından zemini, süpürgelikleri ve odadan çıkaramadığınız büyük eşyaları korumak için badana muşambası ile her yeri kaplayıp güzelce kenarlarını bantlama işine geçebilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat: KAPILARLA UĞRAŞMAK

Evinizin her yerinde muhakkak ki kapılarınız var, masum ve basit görünmelerine rağmen, kapılar da belirli aralıklarla mutlaka bakım ve onarım gerektiriyor. Gıcırdama yapması, zor açılıp kapanması gibi kapı sorunları genellikle küçüktür, ancak rahatsız edici olurlar.

Ahşap iç kapılar; yağmura, rüzgara ve suya maruz kalmazlar, ancak emin olun mevsimsel iklim değişikliklerinden etkilenirler. Nemli havalarda ve rutubetli ortamlarda, kapı ve çerçeve arasında genişlemeye yetecek kadar yer yoksa, ahşap kapılar şişebilir. Kapı üzerinde herhangi bir gevşek menteşe vidası veya eskimiş sorunlu bir menteşe olmadığından emin olunmalıdır. Gevşeyen menteşe vidaları, kapı ağırlığını dengelemek için kapının mandallı kısmının altına zemin ile arasına bir takoz yerleştirerek sıkılmalıdır. Menteşe vidalar iyi görünüyor ancak kapı kapanırken hala bir dirençle karşılaşıyorsanız, sıkışıklık yaratan noktaları dikkatle tespit edin. Eğer bu tarz sıkışmalar sadece nemli ya da yağmurlu mevsimlerde oluyorsa, bu noktaların zımpara yapılması gerekebilir. Ancak, bu adımı atmadan önce, birkaç ay içinde sorunun kendiliğinden geçebileceğini de düşünün.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Kapı Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Sıkışan ve kabaran kapılar menteşeler üzerinde ekstra baskı yarattığı için kimi zaman gıcırtı yapabilirler. Benzer şekilde zaman içinde paslanmış menteşeler yine rahatsız edici gıcırtılara neden olabilir. Eğer kapınızın menteşesi odaya girip çıkan herkesi ifşa etmeye başladıysa, onları yağlayarak sessizleştirmeye başlamanın zamanı gelmiştir. Kapıyı yağlamadan önce kapının altını mutlaka bir örtü ile korumaya alın ve menteşelere yağı ondan sonra uygulayın. Birkaç damla uygulamada sonra, yağın menteşeler arasındaki hareketli parçaların içine nüfuz etmesi için kapıyı ileri geri açıp kapatın. Birkaç dakika ara verdikten sonra kontrol amaçlı tekrar açıp kapayın ve eğer halen gıcırdıyorsa bir miktar daha yağ damlatabilirsiniz.

Eğer yağlamak menteşelerdeki gıcırdamayı önlemediyse, menteşe pimlerini temizlemeyi deneyin, İlk önce, kapının altına ağırlığını taşıyabilecek takoz benzeri bir parça koyun ve menteşelerdeki pimleri çıkartın. Pimleri herhangi bir nalburdan kolayca edinebileceğiniz tel yün ile güzelce ovaladıktan sonra, pim yuvalarını da küçük dairesel bir fırça ile iyice temizleyin.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat: SİLİKON ÇEKMEK

Silikon; küvet, duş veya lavabo, duvar, tuvaletin dış kenarı ve zemin arasında sıkça gördüğünüz lastiğimsi, beyaz veya şeffaf da olabilen bir izolasyon malzemesidir. Kullanıldığı yerlerde zemin ve duvarlar arasından su ve nemin sızmasını engeller. Aynı zamanda bulunduğu yüzeye yapışıyor olması tek seferde uygulanmasını sağlar ve işinizi kolaylaştırır. Zaman içerisinde silikon bozulur, solar ve kirlenir, suya karşı direnci azalır ve küf oluşumuna müsait bir ortam oluşur.

Eski Silikonlar Nasıl Sökülür?

Silikon çekmenin en zor kısmı, eski silikon parçalarını sökmektir çoğu zaman. Eski silikon parçalarını tamamen ortadan kaldırmadan, yeni silikon yapışmayacaktır, o yüzden ön hazırlık önemlidir. Eski zamanlarda, silikonu sökmek için kazıyıcı jilet kullanılırdı ve silikonun tamamını bu şekilde sökmek de ciddi zaman alırdı. Günümüzdeyse yapı marketlerde silikona uyguladığınız ve onu yumuşatan ve sökümü kolaylaştıran pek çok ürün bulunmakta. Bu ürünlerden uyguladıktan sonra silikon, basit bir falçata ile kolayca sökülecektir. Eski silikonu temizledikten sonra, zemini tinerli bir bez ile iyice temizleyip, kurumasını bekledikten sonra artık silikon çekmeye hazırsınız.

Silikon Nasıl Çıkarılır?

Silikon tabancası kullanmak biraz pratik gerektirebilir. Bu biraz diş macunu tüpünü sıkarak düz bir çizgi çizmeye benzer. Silikon genel olarak ucuz bir malzeme olduğu için size lazım olmayan bir karton veya tahta parçası üzerinde rahat rahat pratik yapabilirsiniz. Pratiğe başlamadan önce silikon tüpünün ağzında bulunan huni şeklindeki parçanın ucunu bir falçata yardımı ile hafif açılı kesmeyi unutmayın. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus uygulamayı yapacağınız alanın genişliğine yakın bir ağız ucu elde etmek olacaktır.

Eğer tüm bunları yapmak gözünüzü korkutuyorsa veya gerçekten çok aceleniz olan bir durum varsa, artık yapı marketlerde sızdırmazlık bantları bulunmakta. Bunlardan bir şerit alıp hızlıca uygulayabilirsiniz.

Daha ayrıntılı anlatım için Silikon Nasıl Çekilir, Silikon Çekmenin Püf Noktaları yazısına da göz atabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat: MUSLUK TAMİR ETMEK

Bozuk, su akıtan bir musluğu tamir etmek, bir evde en sık yapılan onarımlardan biridir. Kulağa önemsiz bir sorun gibi gelse de emin olun her bir damla size ciddi bir maliyet yaratır. Çevre Koruma Ajansı (EPA)’na göre bir ev ortalama yılda 42 kilolitre suyu bu şekilde sızıntı ve damlamalar yüzünden harcamaktadır. Bu miktarda su bir yüzme havuzunu doldurmaya yeteceği gibi aile bütçenize de su faturası olarak yansıyacaktır.

Damlatan bir musluğu bir usta çağırmadan kendiniz tamir etmek istiyorsanız, musluğun şekline bağlı olmakla beraber aslında uygulama oldukça basittir. Önce musluğa gelen su vanasını kapatın. Bu vanalar genelde musluğun hemen yakınındadır. Eğer bulamadıysanız, geçici olarak evin bütün suyunu daire veya bina girişinde yer alan ana vanadan da kapatabilirsiniz.

Musluk Contası Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle musluk vanasını tutan vidayı sökmemiz gerekiyor. Bu vida kimi zaman vananın arkasında bir yerde, kimi zaman da dekoratif metal bir kapağın altında saklanmış şekilde olabiliyor. Muhtemelen estetik sebeplerden ötürü iyi saklanmış bu vidayı ilk anda bulamadıysanız bile aramaya devam edin, mutlaka oralarda bir yerlerdedir. Ön somunu çıkarın, bunun için kerpetene ihtiyacınız olabilir ve belirli bir dirençle karşılaşabilirsiniz. Vana subabını da yuvasından çıkardıktan sonra contayı tutan vidalı bölüme ulaşmış olacaksınız. Eğer conta uzun süredir değişmediyse, yerinden çıkarabilmek için biraz yağ damlatmanız gerekebilir. Contayı çıkardıktan sonra musluğun alt kısmında bulunan vana yatağına yeni contanın tam olarak yerleşip yerleşmediğini kontrol edin. Eğer musluğunuzun marka ve modelini biliyorsanız, hangi boyda bir conta kullanacağınızın bilgisine de firmanın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Günümüzde yapı marketlerde pek çok farklı boy ve ebatta musluk contalarının paket halinde satıldığı kitler de bulunabilmekte, kararsız kalırsanız bu kitlerden alarak da deneyebilirsiniz. Yeni contayı tedarik ettikten sonra bu aşamaya kadar yaptığınız tüm işlemleri tersten yerine getirerek musluğu geri takabilirsiniz. Yıpranmış contalar çoğu zaman musluk sızıntılarının temel sebebidir, fakat düşük bir ihtimal, başka bir musluk aksamının yıpranmasından dolayı conta değişimi su sızmasının önüne geçemeyebilir. Böyle bir durumda ilk aşamada conta değiştirmek sorunun ne olabileceğini anlamak için iyi bir başlangıçtır.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat: TIKANMIŞ BİR TUVALETİN AÇILMASI

Hiç kimsenin hoşuna gitmese de tıkanmış bir klozet ile günün birinde herkes karşılaşabilir. Klozet ile alakalı arızalar genelde stresli olur çünkü tamir ve tadilatı çok acil gerçekleştirmek gerekir.

Yapılması ilk gereken panik yapmamaktır. Hızlıca göz gezdirerek tıkanıklığın klozet giderine kaçan yabancı bir cisim olup olmadığı tespit edilmeye çalışın. Özellikle evde küçük bir çocuk varsa tuvaleti bir oyun sahası olarak kullanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Eğer durum buysa, plastik bir eldiven takıp yabancı objeyi giderden çıkarmayı deneyin. Bunun öncesinde suyun yavaş yavaş giderden gitmesini bekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda klozete bir kova su dökmek artan basınç ile gideri tıkayan cismin yoluna devam etmesini de sağlayabilir.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat

Eğer bu işlemler işe yaramazsa, klozet pompalarından kullanabilirsiniz. Herhangi bir yapı marketten temin edebileceğiniz bu aletler oldukça basit bir mantıkla çalışır, yarattıkları ters basınçla giderden gitmeyen yabancı cismi geri çıkarırlar. Uygulamadan önce pompanın kenar kısımlarının gideri tam olarak kapattığına dikkat edin ve klozete de bir miktar su ekleyin.

Bu yönetmler işe yaramadıysa, son çare olarak klozeti yerinden sökmeyi deneyebilirsiniz. Oldukça göz korkutucu olan bu yöntem, sizi büyük tesisatçı masraflarından kurtarabilir.

Gerçekte, pek çok klozet modelini sökmek oldukça kolaydır. Klozet çanağının genelde sağında ve solunda bulunan muhtemelen duvara monte edilmiş büyük cıvataları gevşettikten sonra yerinden çıkarmak oldukça kolaydır. Çıkardığınızda klozet çanağını yere koyarken kırmamak için zemine eski bir halı veya kalın örtü sermeniz gerekir. Ayrıca her ne kadar klozet sökmek çok karmaşık olmasa bile oldukça ağır olduklarını ve mutlaka size yardımcı olacak biri yanınızda olsun.

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat yazısını beğendiyseniz Nasıl Yapılır yazılarına da göz atabilirsiniz..

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir