evde tadilat için gerekli el aletleri

Tadilat Aletleri: Her Eve Lazım El Aletleri

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri yazımızda, her evde ufak tefek çıkan tadilat/tamirat işlerini kolayca yapabilmek için gerekli malzemeleri sıraladık.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri

“Her usta alet edevatı kadar iyidir” diye bir söz vardır ve emin olun kaliteli olanlarından alırsanız sizi sonsuza kadar idare ederler. İşte bu yazımızda size paranızın karşılığını verebilecek, tadilat yaparken elinizin altında olması gereken aletleri anlatıyoruz.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri

CIRCIR SETİ

İnternette ve yapı marketlerde, yüzlerce parçadan oluştuğunu iddia eden takımlar ve setler yer almakta. Oysa gerçek kullanımda, kaliteli malzemeden üretilmiş iyi bir çekirdek cırcır seti her işinizi görecektir. Pek çok cırcırda hızlı kafa değişimi için tasarlanmış soket kafalar vardır. Emin olun ödediğiniz ekstra maliyete değecektir. İyi ve kaliteli bir cırcırı da elinize aldığınızda ucuz ve hafif olanlardan hızlıca ve kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri

TORNOVİDA SETİ

Pek çok farklı boyun yer aldığı sağlam bir tornavida setinin yanına, en açılmaz denilen vidaları bile açabilecek gibi duran sağlam saplı güçlü bir tornavidayı da mutlaka ekleyin. İyi bir tornavida çelik başlıklı olmasının yanında, sapının da avuç ayasına yapışan sağlam bir dokuda olması size uğraştığınız vidalarda ekstra destek olacaktır.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri

VİDALAMA ALETİ

Bazen sağlam bir vidalama için yanınızda dengeli, ağır ve kablosuz bir yardımcı gerekir. Sert yüzeylerde, tuğla duvarlarda ve hatta beton yüzeylerde vidalama yapmak için size ekstra güç kazandırır. Bir tornavida ile uygulamanın çok zor, uzun ve meşakkatli olacağı projelerinizde elinizin altında mutlaka bulunmalı.

METRE

En temel ve olmazsa olmaz tadilat aleti. Bir kaç küçük detaya dikkat ederek kaliteli bir tanesini alabilirsiniz. Ölçü kilitleme tuşunun kullanım kolaylığı, metre başındaki tutacağın sağlamlığı, metrenin kendi malzemesinin uzunluk arttıkça bükülmemesi dikkat etmeniz gereken hususlar. Güzel ve okunaklı yazılmış rakamlar hasas ölçümler için elzemdir. Bizim tavsiyemiz 5 metreden daha kısa olanlarından almamanız şeklinde.

FALÇATA

Geleneksel olarak, falçata keskin bir bıçaktır. Almadan önce dikkat etmeniz gereken ucuz ve bıçak kafasının değişmesi için arka kısmını sökerek sizi uğraştıran ve kısa sürede yıpranıp kullanılamaz hale gelen plastik kaplama olanların yerine, bıçak kafasının hızlı değiştirilebildiği sağlam gövdeli modellerden edinmeniz. Falçata ne model olursa olsun önemli olanın bıçak kafasının keskinliği olduğunu unutmayın ve konforlu bir kullanım için sık sık değiştirin.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri

ANAHTAR SETİ

İster tesisat için kullanın, ister arabada kullanın, iyi bir anahtar seti şarttır. Giriştiğiniz bir tadilatta civata, kapaklı vida veya sıkışmış bir bağlantıyla uğraşmak zorunda kalacaksanız en iyi yardımcınız olacaktır. Eğer ki sıklıkla mekanik aksamlarda kullanmak zorunda kalmayacaksınız, kafası hareketli olan pahalı modellerden kullanmanıza gerek yoktur. Asıl dikkat etmeniz gereken karbon-çelik üzerine paslanmazlık için krom kaplanmış kaliteli olanlarından iyi bir set almaktır.

Evde Tadilat icin Gerekli El Aletleri 10

DAİRE TESTERE

Oldukça ucuza satılan dairesel testerelerden birini hızlıca alabilirsiniz. Fakat tavsiyemiz sakın almayın. Ucuz bir testere kısa sürede kesmemeye, geri tepme yapmaya ve takılmaya başlayacaktır. Sıklıkla kesmeye çalıştığınız ahşabın arasına sıkışacak ve belki de köşeleri yakacaktır. Sağlam bir model hızlı, düz ve dengeli bir kesme ile beraber gelecektir. Muhtemelen ağır olan kasası sayesinde, ucuz ve elinizin altında zıplayıp duran bir dairesel testere de gerekeceğinden çok daha az bir kuvvetle işinizi görebileceksiniz.

Evde Tadilat icin Gerekli El Aletleri 7

SU TERAZİSİ

En iyi seçim 1 metrelik marangoz tipi olanlardır, kısa ve cep tipi olanlardan çok daha dengeli ve sağlıklı ölçüm yapmanızı sağlar. Sert plastik ve alüminyum kaplama olanları mevcut. Ancak iyi bir tanesini seçerken keskin köşeli olmasına, rahat okuma yapılabilmesine dikkat edin. Bazı modellerin dış kenarlarında mıknatıslı olanlar iki elinizi de kullanmanız gereken kimi hassas projelerde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri

DARBELİ MATKAP

Lityum-ion piller kablosuz matkapları profesyonel ustalar için bile oldukça popüler yaptı. Elbette ki kablolu matkaplar kadar güçlü değiller ama iyi modelleri ciddi iş yükü gerektiren kullanımlarda bile oldukça yüksek performans veriyor. En büyük avantajları da tabi ki istediğiniz her yere gidebilmeleri. Aynı bataryayı farklı ürünlerinde de kullanabildiğiniz markaların modellerini tercih etmenizi öneririz. Bu sizi her bir el aleti için farklı bataryalar kullanma, şarjlarını takip etme gibi yan dertlerden kurtaracaktır.

Evde Tadilat için Gerekli El Aletleri yazısını beğendiyseniz, Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat yazısına da bakabilirsiniz!

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir