ev-tadilati-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler
|

Ev Tadilatı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ev tadilatı, ne kadar iyi planlama yaptığınıza bağlı olarak zorlu bir süreç olabilir. Beklentilerinize ters düşen şeylerin potansiyel olarak ters gitme ihtimali büyüktür. Evinizde herhangi bir tadilat yapmayı düşünmeye başlamadan önce, kendinize sormanız gereken iki soru vardır: Neden tadilat yapıyorsunuz ve evinizin nasıl görünmesini istiyorsunuz?

Potansiyel ev yenileme hatalarından kaçınmak için önceden plan yapın.

Beklenen Bütçe

Evinizi yenilemeye başlamadan önce, süreçle ilgili maliyetleri çıkarmanız önemlidir. Bu aşama tadilat yaparken belki de en önemli faktörlerden biridir. Bütçenizen fazlasını harcamamaya dikkat etmelisiniz. Daha da önemlisi herhangi bir aksilik acil durumda kenarda bunun için belli bir nakdiniz olmalı.

Yenileme sırasında gerekli olan bazı öğeler üzerinde maliyet karşılaştırması yaparak da tasarruf etmeniz mümkün.

Gerçekçi Olun

Çoğu ev sahibi, sırf o muhteşem mutfağa sahip olmak için imkanlarının ötesinde yaşamaya eğilimlidir. Ödeyemeyeceğiniz bir mermer banyoya ve muhteşem mutfağa sahip olmaya kararlıysanız, bunu bir seferde değil aşamalar halinde yapmayı düşünebilirsiniz.

ev-tadilati-yapmadan-once-bilmeniz-gerekenler

Öncelikli olduğunu düşündüğünüz şeylerle başlayabilir ve bütçeyi karşılayabilene kadar diğeri için bekleyebilirsiniz. Yine de evinizi yenilerken strese girmeden bir deneyim yaşamak istiyorsanız bütçenize göre neler yapabileceğiniz konusunda gerçekçi olmanızda fayda var.

Biraz Araştırma Yapın

Geçmişte evlerini yenilemiş olan akraba ya da arkadaşlarınız varsa onlarla konuşun. Yoksa internette bununla ilgili forumlardaki yorumları okuyun. Sevdiğiniz görünümler için ev yenileme ve tasarım dergileri ya da internet sitelerinden fotoğraflar biriktirin.

Tam olarak beklentilerinizi anlayıp bir planlama yapabilmek için araştırma süreci çok önemlidir. Tüm bu süreç çok zor geliyorsa deneyimli bir iç mimar tutma seçeneğiniz de var.

Daha Büyük Resmi Düşünün

Ev yenilerken aklınıza gelmeyecek olan çok fazla detay vardır. Ve detaylar önemlidir. Belirli bir odayı yeniden tasarlarken bile aklınızda evinizin son görünümü hep olsun. Ayrıca oturduğunuz mahalleyi ve yenilenen evinizin tadilattan on yıl sonra dahi nasıl olacağını hayal etmeye çalışabilirsiniz. Gelecek on yıl içinde ev tasarım endüstrisinde olası değişikliklerden bağımsız olarak evinizin temeli olan bazı şeylerin kalitesinden ödün vermeyin.

Yenileme Sürecini Yakından Takip Edin

Evinizi yenilemesi için bir ekiple anlaştınız diyelim. Ustalar size haftada yalnzıca bir ya da iki defa ziyaret etmenizin yeterli olacağını söyleyecektir. Ancak tavsiye ile bile olsa eğer ustalara güvenmiyorsanız ziyaretlerinizi mümkün olduğunca sık yapmanız gerekir.

Mükemmel bir mutfağa ya da banyoya sahip olmanızı beklemek neredeyse imkansız. Ve sürecin beklentilerinize göre ilerlemesini sağlamak için haftada iki defa ziyaretiniz yeterli olmayacaktır. Tadilat sırasında hatalar olması kaçınılmazdır. Bunları anında görmek ve düzeltilmesini sağlamak, ustalara rehberlik etmek ev sahibi olarak sizin görevinizdir.

Belediye Yönetmeliklerine Uyun

Tadilata başlamadan önce Belediye’den bina yönetmelikleriyle ilgili her şeyi öğrenin. Bu süreç, özellikle kendiniz bir tadilat yapacaksanız önem taşır. Yapacağınız tadilatlar belediye düzenlemelerine uymuyorsa, yenileme maliyetine ek olarak ceza ödeme riskiniz de oluşur.

Profesyonel bir inşaat mühendisi ile de çalışabilirsiniz. Böyle bir durumda, sizin yerinize belediye ile irtibat kurup ilgili inşaat onaylarının alındığından emin olun.

İnsanlar farklı nedenlerle evlerini yenilemektedirler. Kâr için tadilat yapanlar da var, iyi bir yaşam tarzı için yapanlar da. Günün sonunda, neden tadilat yaptığınız gerçekten önemli değil. Ev tadilatında ödül, iyi kararlar, seçimler ve kaliteli işçilik sonucunda evinizin rüya gibi bir başyapıta dönüşmesini izlemektir.

Planlı alanlar imar yönetmeliği için tıklayın.

Ev tadilatı ile ilgili diğer yazılar için tıklayın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir