duvar kağıdı nasıl sökülür

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür? Adım Adım Uygulama

Yıpranmış, artık modası veya trendi geçmiş (*orta çağ çiçek desenlerinden artık hepimiz sıkılmadık mı?) duvar kağıtlarınızı değiştirmek için ilk yapmanız gerekenin, “Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür” sorusuna verilecek cevapların ne kadar da zor olduğu ile alakalı korku hikayelerini unutmanız olacağını düşünüyoruz.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Aslında eğer duvar kağıdı doğru malzeme ile duvara uygulandıysa, sökme işlemi oldukça basittir; ancak uygulama doğru yapılmadıysa işte bazı sorunlar o zaman başlar. Ancak her nasıl uygulanmış olursa olsun, bu yazımızdaki işlemleri yaptığınızda kağıdı duvardan kolaylıkla sökecek ve yeni uygulama için duvarınız artık hazır olacak.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: BANTLAMA VE ZEMİN KORUMA

Söküm işlemine başlamadan önce oda zeminini su ve sabundan korumak için boyacı bant ve muşambalarından kullanmanızı öneririz. Ayrıca son yapacağınız kazıma ve söküm işlemleri sırasında da zemini yer bezi, eski giysi veya benzeri bir malzeme ile korumak sizi bir de parke ve döşeme sorunları yaşamaktan kurtaracaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: ÖNCE ZAYIF NOKTALAR

Bazı durumlarda duvar kağıdı hali hazırda zaten kimi uçlarından kalkmış olabilir. Bu aşamada su ve sabun veya kazıma malası kullanmadan da işleme hemen elinizle başlayabilirsiniz. Kalkmış köşeyi bulun ve elinizle dikkatlice sökülebildiği kadar sökün.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: ISLATIN

Eninde sonunda elinizle veya kazıma malasıyla sökebileceğiniz duvar kağıtları bitecektir. Böyle bir durumda duvarı sprey ile ıslatmak gerekir. Bu işlemi yaparken kullanacağınız suyun sıcak olmasını tavsiye ediyoruz. Evde çokça bulabileceğiniz herhangi bir sprey şişesi ile yapılabilen bu uygulamada özellikle oda zeminini ıslatmamaya özen gösterin.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: KAZIYIN

Duvara sprey yardımı ile uyguladığınız sıcak suyun kağıda nüfuz etmesi için bir kaç dakika bekledikten sonra kazıma işlemine başlayabilirsiniz. Yapı marketlerden tedarik edebileceğiniz bir kazıma malasıyla rahat edeceğiniz şekilde ister soldan sağa isterseniz de yukarıdan aşağıya olacak şekilde uygulama yapabilirsiniz. Eğer kazıma işlemi sırasında sorun yaşıyorsanız, muhtemelen duvarı uygulamanız gerektiğinden az ıslatmışsınızdır, bu aşamada tekrar tekrar duvarı spreylemekten çekinmeyin.

Kazıma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kazıma malasını kullanırken kağıdın altındaki duvara her hangi bir zarar verememektir. Kazıma işlemi sırasında duvar kağıdının altından yeni bir duvar kağıdı çıkarsa üzülmeyin, önce ilk zemindeki kağıdı akabinde de alttan çıkan daha eski kağıdı sökmek için aynı adımları uygulayabilirsiniz. Aynı anda iki kağıdı sökmeye çalışmak alttaki duvara muhtemelen zarar vereceği için tavsiye etmiyoruz. Her seferinde bir katman duvar kağıdını çıkarmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: YIKAYIN

Duvardaki bütün kağıtları kazıdıktan sonra, ıslak bir sünger ile kağıdın ardından duvarda kalmış her türlü astar ve tutkal parçasını iyice yıkayın. Yeni bir duvar kağıdı uygulaması yapmadan önce en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri budur. Kağıdı ne kadar dikkatlice sökmüş olursanız olun, mutlaka arkasında duvarda eski tutkal ve astar kalıntısı kalacaktır. Bu artıklar da yeni duvar kağıdı uygulamanızda size sıkıntı çıkaracaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: YÜZEYİ DÜZLEYİN

Duvardaki her bir küçük delik, çatlak veya çıkıntı bir sonraki duvar kağıdı uygulamanız için size sorun çıkaracaktır. Bu tür zemin sorunlarını tadilat harçları veya duvar zımparası ile giderin. Eğer bunlardan kurtulmazsanız yeni uygulayacağınız duvar kağıdı eninde sonunda kabarma yapacak veya duvara yapışma mukavemetinde sorun çıkacaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür: YENİLEYİN

Tüm bu zahmetli sürecin sonunda eski ve yıpranmış duvar kağıdınızdan kurtulmuş olacak ve büyük ödülü kazanmış olacaksınız; yeni bir duvar kağıdı. İster işleri basit tutup sade bir renk ve desen seçin, isterseniz yaratıcı ve heyecan verici bir duvar kağıdı ile insanları şaşırtın.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür yazısını beğendiyseniz, Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Tadilat yazısına da bakabilirsiniz!

Kapak Fotoğrafı : Sammsara Luxury Modern Home adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir