duvar-boyama
| |

Duvar Boyama: Gerekli Temel Malzemeler

İyi seçilmiş duvar boyama malzemeleri işinizi şaşırtıcı şekilde kolaylaştırır.

Özellikle zamandan büyük miktarda tasarruf etmenizi sağlayıp kusursuz bir sonuç elde etmeniz için gerekli olan temel duvar boyama malzemelerini sizler için sıraladık.

Duvar Temizliği İçin Solüsyon

Kirli bir duvar, boyanın yapışmasını engeller ya da boyanın kabarcıklanmasına neden olabilir.

Bu yüzden boya öncesi duvarlardaki yüzey kirlerini çıkarmak için su ve sünger yardımıyla arap sabunu ya da bulaşık deterjanı kullanarak duvar lekeleri temizliğini yapabilirsiniz.

Ayrıca duvarlarda oluşan toz, örümcek ağı ve küflü alanların da boya öncesinde temizlenmesi gerekir.

Küf temizleyici, mantar önleyici solüsyonlarla ürün üzerindeki talimatlara göre uygulama yapabilirsiniz.

Duvarlarda oluşan küf, evdeki rutubet daha farklı çözümler gerektiren bir konu tabiki. Bununla ilgili “Evde Rutubet ve Küf için Öneriler” yazısına göz atabilirsiniz..

Düzeltme Macunu

Duvarlarda oluşan çatlak, dökülme, kırılmaları boyadan önce pürüzsüz bir görüntü elde etmeniz için onarmanız gerekir.

Bunun için en pratik seçenek, hazır olarak satılan düzeltme dolgu macunlarıdır.

Kullanacağınız alandaki çatlak ve delikler az miktardaysa, küçük tüplerde satılan az gramajlı olanları kullanabilirsiniz.

Duvar Boyama
Zımpara Kağıdı

Zımpara Kağıdı

Macunu kullandıktan sonra duvar yüzeyini pürüzsüz hale getirmek için zımpara yapmanız gerekir.

Bunun için 150 ve üzeri numaralı kağıt zımparaları kullanabilirsiniz.

Maskeleme Bandı

Kusursuz bir boyama için maskeleme bandı (boya bandı / kağıt bant) olmazsa olmazlardandır.

Burada bandın kalitesi yerine önemli olan onu nasıl uyguladığınızdır. Boyanın son katını attıktan sonra boya kurumadan bantları sökmeniz gerekmektedir.

Duvar Boyama
Ksenia Chernaya adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Eğer duvarınızda düz çizgiler oluşturmak ya da iki renkli çizgi çekme çalışmaları yapacaksanız mavi maskeleme bandını kullanabilirsiniz. Kullanılan bölgede iki haftaya kadar kalabilen akrilik bir banttır.

Bantları çıkarırken alttaki boyanın sökülmesini ya da boyanın alta geçmesini engelleyen bir banttır. Fiyatı diğer kağıt bantlara göre biraz daha yüksektir.

Damlama Bezleri

Boya yaparken damlatma illaki olur. Bunun için genelde yere naylon, plastik örtü ya da eski bir çarşaf serebilirsiniz. Ancak çarşaf ince bir kumaştır ve damlayan boya mutlaka zemine bulaşacaktır. Naylon örtülerin üzerine düşen boya damlacıkları ise, uzun süre kurumayacak ve üzerine her basıldığında etrafa yayılacaktır.

duvar boyama damlatma bezi
Rene Asmussen adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Bu yüzden bunları kullanmak yerine boyayı emen bezler kullanmanız daha iyi olacaktır. Tuval bezi bu iş için çok uygundur ancak fiyatı yüksek olduğu için daha ucuz alternatiflerden, kanvas kumaş, kalın pamuklu ya da keten kumaş kullanmayı düşünebilirsiniz.

Plastik Kova ve Boya Tavası

Boyaların inceltilmesinde ya da renk karışımı yapmak için plastik kova kullanın. Bir püf noktası olarak; bazen aldığınız aynı renk boya kutuları içinde ton farklılıkları olabilir. Tüm kutu boyaları kovaya döküp karıştırırsanız aynı tonu elde etmiş olur, büyük emek vererek yaptığınız boyanın finalinde bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Kovada boyayı hazırladıktan sonra boyanın küçük bir kısmını boya tavasına dökerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde fazla boya kullanmamış olursunuz.

duvar boyama boya tavasi
Ksenia Chernaya adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Fazla boya yüklü rulo ve fırçalar duvarda damlalar oluşmasına ve her tarafa boya sıçramasına sebep olur. Tavadaki ızgara bölümünde rulo ya da fırçayı ileri geri hareket ettirerek fazla boyayı atabilirsiniz.

Boya tavasını temizlemekle uğraşmak istemezseniz de, ince bir naylon ya da poşetle tavayı kaplayabilirsiniz. Böylece çok fazla uğraşmaz ve bir dahaki boya projeniz için de temiz şekilde saklamış olursunuz.

Rulo ve Fırça

Boya ustaları sadece gerektiğinde fırça kullanırlar. Rulo ile çalışmak hem zaman kazandırır hem de daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar. Duvar boyama işlemlerinizde boyayacağınız yüzeyin büyüklüğü fırça ve rulo seçiminde önemlidir. Geniş alanlarda büyük rulo ve fırçalar kullanılırken, alan küçüldükçe buna uygun rulo ve fırça boyutlarını da küçültmek gerekir.

duvar boyama icin gerekli temel malzemeler 3
Polina Tankilevitch adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Kullanılacak rulo ve fırçalar boyanacak yüzeye ve boya türüne göre değişmektedir. Sentetik boyalar için siyah kıllı fırçalar, su bazlı boyalar için suyu emmeyen ve şişmeyen sentetik kıllı beyaz fırçaları kullanabilirsiniz. Yağ bazlı ve alkid boyalar için fırça izlerini ortadan kaldıran doğal kıllı fırçalar ile en iyi sonucu alabilirsiniz.

duvar boyama boya rulosu
Ksenia Chernaya adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Saten alçı ya da macunlu pürüzsüz ve parlak yüzeyler için boyanın su bazlı mı sentetik mi olduğuna bakılmaksınızın kısa tüylü rulo (saten rulo) kullanılır. Sıvalı ve dokulu yüzeyler için ise kalın tüylü rulo (plastik boya rulosu) kullanılmalıdır.

Tavan ve duvarın birleşim yerleri ile boyanması istenmeyen yerleri boyarken “kestirme fırçası” olarak adlandırılan fırçalardan kullanabilirsiniz. Bu fırçaların uçları bu işe özel ince olarak dizayn edilmiştir.

Teleskopik Fırça/Rulo Sapı

Bu uzatma aparatı ile yüksek yerleri ve tavanları rahatlıkla boyayabilirsiniz. Merdiven kullanmak yerine daha az efor sarfetmenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak önemli bir ayrıntıdır.

Sağlam Bir Merdiven

Uzatma aparatı her ne kadar işinizi kolaylaştıracak olsa da bir merdivene ihtiyacınız mutlaka olacaktır. Özellikle tavan ve duvarın birleştiği yerleri boyarken (kestirme işlemi) sağlam bir merdiveniniz olması gerekir.

duvar boyama merdiven
Anete Lusina adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Sağlam olmasındaki vurgumuz, kestirme işlemini eliniz titremeden yapmanız gerekmektedir. Yeterince sağlam olmayan, sallanan bir merdiven üzerinde bu işlemi yapmanız çok zor olacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz, Boya Renkleri: Duvar Boyası Renkleri Nasıl Seçilir? yazısını da okumak isteyebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir