|

Boya Renkleri: Duvar Boyası Renkleri Nasıl Seçilir?

Renk, bir odayı dönüştürmekten bir evi uyumlu hissettirmeye kadar her şeyi yapabilen inanılmaz güçlü bir iç tasarım unsurudur. Boya yapmak ise, eski bir odayı yenilemek ya da evinizi satmayı düşünüyorsanız onu daha cazip hale getirmenin hızlı ve ucuz bir yoludur. Ancak boya renkleri ni seçmek kolay bir iş değildir.

Boya Renkleri: Duvar Boyası Renkleri Nasıl Seçilir?

Seçim yapabileceğiniz sınırsız seçenekler var ve oturma odanız için bir renge karar vermek çok zamanınızı alabilir. Ancak bunun sizi bunaltmasına gerek yok.

Eviniz için mükemmel boya renklerini bulmanıza yardımcı olacak bu yazıyı hazırladık.

Boya Renkleri Nasıl Seçilir?

  • Boya rengine karar vermeden önce kendinize biraz zaman tanıyın ve internette dolanın. Pinterest’te favori fikirleriniz için panolar oluşturun ve sevdiğiniz ilham verici görselleri bu panolara kaydedin.
  • Evinizdeki eşyalara bakın. Hangi renkler daha hakim. Halılar, mobilyalar, yastıklar, duvardaki resimler, yatak örtüleriniz ya da aksesuarlarınız…
  • Odalarınızda dolaşın ve belli bir süre odada oturun ve sadece etrafa bakın. Bu oda size ne hissettiriyor ve aslında ne hissettirmesini istersiniz? Sakin ve rahatlatıcı, sıcak ve misafirperver, nötr ve rahat…

Odanın boyutu, doğal ya da yapay ışık miktarı, zemin döşemesinden mobilyalara kadar birbiriyle yarışan tüm bu unsurlar belirli bir rengin algılanma şeklini etkileyebilir.

Yıllarca kullanacağınız renklere karar vermeden önce bilmeniz gereken bazı temel ilkeler ile başlamak istiyoruz.

Boya Renkleri Seçiminde Işığın Önemi

Boya renkleri seçiminde öncelikle odanızdaki doğal ışığı anlamanız önemli bir başlangıç noktasıdır. Işık, kullanacağınız rengin nasıl algılanacağına dair en büyük etkiye sahiptir.

boya renkleri

Boyayacağınız odanın aldığı ışık miktarı, yönü ve odadaki diğer renkler (halı, mobilya vb..) duvar renginizin nasıl görüneceğini değiştirebilir etmenlerdir. Bu özellikle odanızda ve çevresinde bulunan diğer renkleri yansıtma eğiliminde olan beyazlar ve nötrler için geçerlidir.

Boyayacağınız her bir odanın hangi yönde olduğunu belirlemeniz gerekir. Yönlere göre ışık miktarı ve kullanmanız gereken tonlara bakalım.

Işığın Yönü

Kuzey’e bakan odalar doğrudan güneş ışığı almaz. Bu nedenle ışık yumuşak ve eşittir ancak daha az parlaktır. Gün boyunca tek düze ve yılın büyük bir bölümünde nötrdür, asla çok sert ya da sönük değildir.

Bu odalardaki renkler daha soğuk görünür. Bu yüzden bunu dengelemek için kuzey cepheye bakan odalarınızı daha sıcak renklerle boyamayı düşünebilirsiniz.

Bu odalarda beyaz renk kullanacaksanız beyazın sıcak alt tonları olanları değerlendirin.

boya renkleri

Güney’e bakan odalar, sabahın geç saatlerinden öğleden sonraya kadar en güneşli ve en aydınlık odalardır. Güneşe en çok maruz kalan odalardır ve bu yüzden de en sıcak olanlardır.

Bu odalardaki ışık da tek düze ve güçlüdür. Gölgeler önemli ölçüde net ve serttir. Bu odalardaki ışık renk tonlarını yoğunlaştırır. Bu nedenle daha soğuk tonlar kullanılarak dengelemek gerekir.

boya renkleri

Tasarımcıların hangi renk paletlerinin güney cepheler için uygun olduğu konusunda kendi aralarında bir fikir çatışması bulunmaktadır. Genel kanıya göre, güney cepheli odalarda koyu ve doygun renklerden uzak durulmalı.

Renk vurguları daha yumuşak bir paletle birleştirildiğinde en iyi sonucu verir ve daha dengeli bir etki yaratır.

Doğu’ya bakan odalar, kesinlikle sabahları en aydınlık olanlardır. Sabahları güzel ve parlak bir parıltıya sahiptir ancak gün boyunca soğur. Bu nedenle sıcak nötr boya renkleri harika bir seçim olacaktır.

boya renkleri

Batı’ya bakan odalar, öğleden sonraları ve akşamın erken saatlerinde gelen zengin altın protakal tonları ışıkla doludur.

Doğu’ya bakan odalardaki gibi, ışık uzun ama sert gölgeler oluşturan kademeli olarak değişen bir yoğunluğa sahiptir. Özellikle yaz aylarında oldukça zor olabilir. Bu nedenle soğuk tonlar, gün batımı saatlerinde en iyi şekilde denge hissini geri kazandırır.

Nötr bir beyazı, mavi ya da yeşil gibi soğuk bir tonu tercih edebilirsiniz. Ancak bu odanın kullanımı sabah daha çok oluyorsa sıcak tonları da kullanabilirsiniz.

Işık Almayan Alanlar

Banyo ya da tuvalet gibi çok az ışık alan ya da penceresiz iç odaların boya renkleri ise, odada kullanılan yapay ışığa göre seçilmelidir. Gün ışığını taklit eden bir ampulle doğal ışığın verdiği etkiyi yaratabilirsiniz.

boya renkleri

Karanlık bir alanı daha büyük hissettirmek için beyaz veya yeşil rengin çok açık tonlarından bir renk seçimi yapabilirsiniz.

Ayrıca, tavanı beyaza boyayabilirsiniz. Beyaz tavan, en fazla ışığı yansıtır ve odadaki diğer her şeyin daha açık tonda görünmesini sağlar.

Bu bilgiler eşliğinde, boyayacağınız her bir odanın yönünü ve o odayı birincil öneme sahip olarak günde kaç saat ve hangi saat aralıklarında kullandığınızı belirleyin.

Küçük Bir Odayı Daha Büyük Göstermek

Dikkate alınması gereken bir başka unsur ise; boyayacağınız alanın genişliğidir. Küçük bir odayı daha büyük görünmesini istiyorsanız daha açık renkler seçmeniz gerekecektir. Açık renkler doğal ışığı yansıtır ve alanın açılmasına yardımcı olur.

boya renkleri

Genel olarak canlı beyazlar bir alanı daha büyük ve daha açık hale getirir. Büyük odalarda genellikle küçük odalardan daha fazla renk kullanabilme şansınız vardır. Açık renkler küçük bir alanı büyütebilirken, koyu renkler alandaki yüzeylerinn olduğundan daha yakın algılanmasını sağlar.

boya renkleri

Alçak tavanlara yükseklik yanılsaması vermek için beyaza boyayabilirsiniz. Aynı zamanda tavanı seçtiğiniz duvar renginin daha açık bir tonuna boyayabilirsiniz. Duvar ve tavan renkleri arasında yaratılan kontrast yumuşadığı için daha büyük görünen bir odanız olacaktır.

Birden Fazla Boya Rengi Kullanmak

Tüm evi boyayacaksanız ve her odada farklı renkler kullanmak istiyorsanız aynı renk ailesi içinden farklı tonlar seçebilirsiniz. Bunu özellikle birbirine bitişik odalarda yapmanızda fayda var.

boya renkleri

Kapılar açıkken bir odadan diğerine kusursuz bir şekilde uyumlu olup akıcı bir görüntü oluşturmanız önemli.

Ayrıca renk doygunluğu olarak benzer renkleri de seçebilirsiniz. Yani bir odanız orta tonda bir mavi ise, diğer odanız orta ton gri ya da orta ton yeşil olabilir.

boya renkleri

Boya Renkleri ve Hissettirdiği Duygular

Renkler günlük yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ve eviniz için seçtiğiniz boya renkleri ruh halinizi ve enerji seviyenizi etkiler. Evinizdeki odaların renkleri aynı zamanda kişiliğinizin doğrudan bir yansımasıdır.

Boya renkleri, mobilyaların şeklini ve boyutunu değiştirmenin yanı sıra odanın şeklini, boyutunu değiştirme gücüne de sahiptir.

Renkler ve etkileri hakkında bazı temel bilgileri edinirseniz eviniz için mükemmel duvar boyası renklerine kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Psikolojik etkilerine göre renkler sıcak ve soğuk olarak sınıflandırılır. Sıcak renkler, dalga boyu yüksek olan sarı, kırmızı ve turuncudur. Soğuk renkler ise, mavi, yeşil ve mordur.

Sıcak Renkler

Sıcak renkler daha çabuk algılanabildikleri ve görsel düzen içinde görünebilir oldukları için insanlarda “yakın olma hissi” uyandırır.

Fiziksel gücü, enerjiyi, dinamizmi artırır, metabolizmayı hızlandırır. Fazlası ise, heyecan, yorgunluk, şiddet, saldırganlık ve konstrasyon güçlüğü yaratabilir.

Kırmızılar, sarılar ve turuncular gibi sıcak tonlar ve kahverengi, bej gibi toprak tonları genellikle hem yemek odasında hem de oturma odaları ve antrelerde iyi sonuç verir. Çünkü bu tonlar, insanları oturup konuşmaya teşvik eden renklerdir. Sıcaklığı ve diğer insanlarla olan bağı hissettirirler.

Kırmızılar ve sarılar, mutfakta, oturma odası ve holde harika renkler olabilirler ancak kilo probleminiz varsa dikkatli olun: Renk danışmanları, sohbeti teşvik etmenin yanı sıra, kırmızının sizi daha fazla yemeye teşvik edebileceğini söylüyor.

Diyet yapıyorsanız, kırmızıyı mutfaktan uzak tutmak isteyebilirsiniz.

KIRMIZI

Çok güzel ve çekici bir renk olan kırmızıyı kullanırken dikkat etmek gerekir. Kırmızı güçlüdür ve tipik olarak heyecan, açlık uyarımı, stres ve hatta bazen baş ağrısı ile ilişkilidir.

Kan basıncı, solunum ve kalp hızını artırabilir. Bu da aynı zamanda öfke ve huzursuz bir enerji verebilir insana.

Bir odanın enerji seviyesini yükselten kırmızı, açlıkla olan ilişkisi nedeniyle de mutfak veya yemek odası gibi alanlar için daha uygundur.

Evde spor yapmak için bir odanız ya da alanınız varsa ayrıca kırmızı rengi kullanmak için iyi bir yer olabilir çünkü hem heyecanlandırır hem de uyarır.

Siyah ve gri tonlarıyla birlikte kullanılan kırmızı sofistike bir algı yaratır.

SARI

Sarı enerjinin, sevincin rengidir. Dikkat çekicidir ve düşünceyi uyaran bir etkisi de vardır. İnsanın ruh halini aydınlatır, enerjisini artırır. Güneş’in rengi olan sarı neşe ve canlılık hissi verir.

Sabahları ilk gittiğimiz yerlerden biri olan mutfağı güne aydınlık ve enerjik başlamak için sarıya boyamak iyi bir fikir olabilir. Peki uyandığımızda ilk sarı rengi göreceksek neden yatak odamızı da sarıya boyamayalım ki? diye sorabilirsiniz.

Aynı zamanda uyarıcı bir etkisi de olduğundan yatak odası sarı için harika bir ortam değildir. Ancak doğru bir sarı tonu kullanılırsa bir odayı büyük oranda aydınlatabileceğini de unutmamak gerekir.

Açık sarı tonlarını oturma odaları ve banyolarınız için düşünebilirsiniz.

Kahve tonları ile kullanıldığında sarı, değer hissini yaşatır. Siyah-gri ile birlikte kullanıldığında dikkat çekici bir hal alır.

Kullanılan alanın özel, değerli, eşsiz ve eski olduğu hissini vermek için koyu altın sarı tonları kullanılabilirsiniz.

Eğer bir odanızda ağırlıklı olarak sarı rengi kullanmayı düşünüyorsanız dekorasyon dahil çok çok aşırıya kaçmayın ve yanında mutlaka zıt renkler de kullanın.

TURUNCU

Turuncu, enerji ve coşku patlaması yaratan çok heyecan verici bir renktir. Kullanım miktarı çok olmadığı müddetçe samimi ve sıcak bir etkisi vardır turuncunun. Özgürlük, iyimserlik duygularını uyandırır.

İştahınızı da artırabilir. Bu yüzden aynı kırmızıda olduğu gibi mutfaklar için kullanılabilirsiniz. Harekete geçirici etkisi olan turuncuyu spor ve çocuk odalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

PEMBE

Aşkın sakinleştirici rengi. Sevgi ve nezaketle ilişkilidir, yaratıcılığı artırır.

Pembenin ana rengi olan kırmızı ile tam tersi bir etkiye sahiptir. Ne kadar uzun süre pembeye maruz kalırsanız o kadar sakinleşirsiniz.

Açık pembe tonlar çocuk odaları için harika bir seçim olabilir. Sevgi, oyun oynama ve nezaket duygularını teşvik eder.

Pembe yumuşak, rahatlatıcı ve sıcaktır. Bu da onu banyo ve yatak odasında kullanılması için harika bir seçenek haline getirir.

Oturma odalarında daha koyu bir ana renk ile birlikte kontrast olarak kullanabilirsiniz.

Soğuk Renkler

Soğuk renkler, yatıştırıcı ve dinlendiricidir. Güven, huzur, üretkenlik, düzen, ferahlık, barış, özgürlük gibi duyguları çağrıştırır.

Yatak odalarında kullanmak için soğuk renkler -mavi, yeşil, leylak- harika seçeneklerdir. Çünkü sakinleştirici bir etkiye sahip oldukları düşünülmektedir.

Renk tonu ne kadar koyu olursa etkinin de o kadar belirgin olacağına inanılır.

YEŞİL

En dinlendirici renktir. Sakinleştirici, zihin açıcı etkisi vardır, stresi azaltır, huzur ve umut verir. Doğanın rengi olan yeşil güven verir.

Sıcak renklerle kullanıldığında rahatlatıcı, kaygıyı azaltmaya yardımcı bir etkisi olur.

Soğuk renklerle kullanıldığında ise, kullanılan rengin güçlü yanlarını yumuşatarak güven verici bir etki yaratır.

Yeşil aynı zamanda konsantrasyonun rengidir. Denge ve uyumu sembolize eder. Bu yüzden çalışma ortamları için en iyi renklerden biridir.

Huzur, şifa ve sükunet ile olan ilişkisi nedeniyle yatak odası ve oturma odası için mükemmel bir seçimdir.

MAVİ

Mavi, zeka ve sorumluluğu temsil eden sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi olan bir renktir.

Açık mavi huzur verir, koyu mavi ise derinliği ve gücü ifade eder.

Rahatlatıcı ve dinginleştirici etkisi sebebiyle kan basıncını düşürür, zihni temizler ve nefes almaya yardımcı olur.

Mavi renge boyanmış bir oda dinlenmek için güzel olsa da, pastel mavilerin çok soğuk bir ortam yaratabileceğine dikkat edin.

Bu nedenle sıcak tonların kullanıldığı döşeme ve aksesuarlarla dengelemeniz gerekir.

Mavi renk, banyo, ofis/çalışma odası, yatak odası ve hatta oturma odası için harika bir seçimdir. Rahat, huzurlu ve sakin bir ortam yaratır.

MOR

Mor ilginç bir renktir. Hem sıcak hem de soğuktur ve kırmızının tutku ve enerjisiyle mavinin sakinliği ve dinginliğini birleştirir.

Kraliyetle olan ilişkisi nedeniyle doğası gereği prestijli ve lükstür, zenginlik ve bolluk duygusu verir.

Aynı zamanda maneviyatla da ilişkili bir renktir. Gizemi ve hayal gücünü temsil eder. Duygusal konularda yeni bir bakış açısını teşvik eder.

Kırmızıdan daha fazla maviye sahip bir soft lavanta rengi, çocuk odasında ya da yatak odasında kullanabilirsiniz. Mürdüm renge yakın tonları ise, daha aktif alanlar için kullanın.

Nötr Renkler

Nötr renkler, kolay bakıldıkları için rahatlamayı, tarafsızlığı ve huzuru sembolize ederler.

En yaygın dört nötr renk, beyaz, siyah, gri ve kahverengidir.

BEYAZ

Temizlik, saflık, doğallık, masumiyet ve iyilik ile ilişkilendirilen Beyaz, duvar boyama söz konusu olduğunda çok popüler ve en nötr renktir.

Temiz ve modern görünümü nedeniyle diğer renkleri ortaya çıkarmak için beyazdan yararlanabilirsiniz.

Sıcak beyaz tonları odada rahatlık hissi verirken, soğuk beyaz tonları daha resmi bir hava yaratma eğilimindedir.

Pastel renklerle kullanıldığında ilkbaharı akla getirebilir. Siyahla birleştiğinde klasik ve minimalist bir hale gelir.

Her renge uyum sağlaması sebebiyle beyaz renk ile tavanlarınızı boyarsanız istediğiniz duvar rengini kullanabilme özgürlüğünüz olur.

Aynı zamanda tavanın daha yüksek ve odanın daha büyük olduğu hissini verir.

SİYAH

Nötr renklerin en güçlüsü kabul edilen Siyah, hakimiyet, ciddiyet, kalite, refah, zarafet, gizem ve gücü temsil eder.

Genellikle olumsuz bir çağrışımı da vardır. Ölüm, keder, kötülük, dram gibi.

Odayı tamamen siyaha boyamak iç karartıcı olur. Bunun yerine vurgu yaratmak için odada tek bir duvarda ya da duvarın bir kısmında kullanabilirsiniz.

GRİ

Gri bulutlu ve yağmurlu günlerle bir tutulsa da duvarda kullanılan gri sakin ve yatıştırıcıdır. Klasikten moderne her stile mükemmel bir zemin yaratır.

Nötr bir renk olan gri, pembelerden mavilere morlardan turunculara kadar her türlü renk ile harika bir uyum sağlar.

Gündelik şıklıktan en üst düzey sofistike tarza kadar kullanımı çeşitlendirebilir.

Açık griler, yatıştırıcı, sakinleştirici ve aydınlatıcı bir hava verirken daha koyu griler gizemli, dramatik, kararlı, sofistike, kalıcı, sağlam, kısıtlı ve ciddi bir etki yaratabilirler.

Gümüş gibi metalik griler, şık, zarif ve modern görünür.

Çakıl taşı rengi olarak da bilinen griyi duvarlarınızda uygularken kullanacağınız ton ile farklı atmosferler oluşturabilirsiniz.

Açık ton griler zamansız ve klasiktir, daha koyu tonları ise keskin ve modern. Özellikle koridorlarda ve evin her yerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

KAHVERENGİ

Kahverengi, doğada en yaygın görülen nötrdür. Basit, ucuz, doğal, özgün, sıcak, mütevazı, güçlü, sağlıklı, iyileştirici etkisi vardır.

Gelenekselin ve konforun rengidir. Ortama sıcaklık, rahatlık ve güvenlik duygusu katar, geleneksel dekorlu evler için uygundur.

Artık her rengin ne anlama geldiğini ve evinizin neresinde hangi renkleri kullanabileceğinizi bildiğinize göre boyalarınızı seçmek için aşağıda paylaştığımız çeşitli markaların renklerine göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ‘Duvar Boyama için Gerekli Temel Malzemeler’ yazısına da bakabilirsiniz.

Similar Posts

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir