beyaz boya nasıl seçilir
|

Beyaz Boya Nasıl Seçilir?

Bir odayı beyaza boyamak, onu aydınlık, temiz, ferah ve sade hissettirir. Ve iç mekanlarımızı boyama zamanı geldiğinde beyaz boya her zaman tercihimizdir. Beyaz boyalar arasındaki küçük farklar, yaşam alanınızda çok farklı etkiler yaratır. Ancak düşündüğünüzden çok daha fazla beyaz boya var. İşte bir odayı beyaza boyamadan önce bilmeniz gerekenler.

Sadece birkaç beyaz boya aslında saf beyazdır.

Birçok insan tüm beyaz boyaların hemen hemen aynı olduğunu düşünür. Aslında durum böyle değil. Beyaz boyalar, mavimsi, kırmızımsı, sarımsı ve yeşilimsi alt tonlarda olabilir. Beyazın alt tonlarını anlamak için, beyaz bir kağıdı boya örneklerinin yanında tutun. Farklılığı ve karmaşıklığı fark edeceksiniz.

beyaz-boya-nasil-secilir

Beyaz boyalar üç kategoriye ayrılır; çok parlak olmayan sıcak tonlar, boyut katan soğuk tonlar ve “galeri beyazı” denilen sanat galerilerinde sıklıkla kullanılan en saf beyazlar.

Beyaz boya tonunu seçmeden önce, boyayacağınız alanda yer alacak olan her şeyin rengi için bir palet oluşturun. Palete baktığınızda renkler soğuk mu sıcak mı? Eğer sıcaksa, pembe, turuncu, kırmızı, sarı gibi sıcak renkli alt tonları kullanabilirsiniz. Paletteki renkler soğuksa, mavi, mor, yeşil gibi soğuk tonlu beyazları düşünmelisiniz.

beyaz boya nasil secilir 3

Peki ya mobilyalar nötr ise? Nötr ise, sıcak bir beyaz alt tonu kullanabilirsiniz. Eğer alanda çok fazla renk varsa, daha soğuk bir beyaz kullanın.

Aynı beyaz boya her yerde aynı görünmez.

Bir duvardaki beyaz boya, dünyanın neresinde yaşadığınıza, odanın ne tür ışık aldığına (kuzeye bakan oda batıya bakandan tamamen farklı görünür) hatta odada başka neler olduğuna bağlı olarak çok farklı görünecektir. Koyu ahşap kaplama ya da beyaz kaplama, kırmızı ya da mavi kanepe gibi oda içinde yer alan diğer her şey beyaz rengin tonunu etkileyecektir.

beyaz-boya-nasil-secilir

Duvar boyası renkleri seçimi ile ilgili daha ayrıntılı Boya Renkleri yazısına bakabilirsiniz.

Şimdi size güzel görünen şey daha sonra size sarı görünebilir.

Araştırmalar renk algımızın zamanla değiştiğini ortaya koyuyor. Renk, koku ve dokunma duyumuz yaşlandıkça değişiyor. Bu da bize gençken iyi görünen ve iyi hissettiren şeylerin yaşlandığımızda aynı şeyleri hissettirmeyeceği anlamına geliyor.

beyaz-boya-nasil-secilir

Biz yaşlandıkça gözlerimizdeki lensler sararır. Duvarları beyaza boyadığınızda ve elli yaşında olduğunuzda renk tonu size hoş ve canlı görünür. Ancak seksen beş yaşındaki biri için aynı duvarların buz gibi görünme olasılığı vardır. Bu sebeple boya renginin uzun ömürlü olmasını düşünün ve belki soğuk olan daha sarı olmayan bir beyazı tercih edebilirsiniz.

Beyaz bir yatak odası daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

beyaz-boya-nasil-secilir

Eğer uykuyla ilgili problem yaşıyorsanız, belki de yatak odanızın rengini değiştirmenizin zamanı geldi. Bir yatak odasını yumuşak tonda beyaza boyamak, yatağa uzanmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olur.

Parlak veya yarı parlak boya ile parmak izlerinden kaçının.

Özellikle merdiven boşluğunun duvarları gibi yoğun trafik alanlarında yarı parlak ya da parlak beyaz kullanmanız el ve parmak izi lekelerini silmeyi kolaylaştıracaktır.

Birden fazla yüzeyde beyazın bir tonunu kullanarak boyut ekleyin.

beyaz boya nasil secilir 4

Evin her yerinde çeşitli yüzeylerde beyazın aynı tonunu kullanarak boyut kazandırabilirsiniz. Duvarlarda mat beyaz, kapılar, lambri kaplamalar, şömine rafı gibi süsleme alanlarında inci beyazı ve tavanda düz beyaz kullanabilirsiniz.

Evinizi satacak ya da kiralayacaksanız beyaz duvarlar yardımcı olacaktır.

Gri ne kadar güzel veya krem ​​ne kadar sıcak ve çekici olursa olsun, neredeyse tüm potansiyel alıcılarınızın evinizi ilk kez göreceği internette beyaz duvarlar kesinlikle daha iyi görünür. Duvarları, pervazları, tavanları ve kapıları boyayın (güzel doğal ahşap olmadıkça, muhtemelen öyle değiller). Tek tip boş arduvaz, alanı daha büyük ve tavanları daha yüksek gösterecektir. 

beyaz boya nasil secilir 5

Mutfağınız eski görünüyorsa, dolapları da boyayın. Mutfak dolapları nasıl boyanır? yazısına göz atabilirsiniz.

Boya seçimi hakkında çok daha fazlası için, bakınız: Boyama kategorisindeki yazılara bakabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı : Toa Heftiba on Unsplash

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir